Přestože „válku dronů“ v režii CIA v roce 2004 zahájila Bushova administrativa, Obamův kabinet bezpilotní nálety podstatně zintenzivnil, prohloubil a rozšířil o několik front. Tato doktrína „cíleného usmrcování“ osob podezřelých z terorismu se však stala vysoce kontroverzním tématem, jemuž se světové sdělovací prostředky detailně příliš nevěnují.
Kritikové bezpilotní kampaně z lidskoprávních kruhů, četní experti na terorismus, právníci či zpravodajci upozorňují, že při náletech umírá vysoké procento civilistů a že samotné teroristické aktivity se i z tohoto důvodu množí.
Již přes rok se The Bureau of Investigative Journalism snaží vytvářet statistiku týkající se osob usmrcených americkými bezpilotními letouny v Pákistánu. Výzkumníci zjišťují přesné okolnosti jejich skonu, jejich identifikaci apod.
Autoři projektu se snaží vycházet z veřejně dostupných a nezávislých zdrojů informací, ať již z údajů pákistánské vlády, či stovek otevřených zdrojů v angličtině, paštštině a urdštině. Prozatím se jim podařilo zjistit identitu u 700 zabitých, nicméně více než 1500 zbývajících mrtvých zůstává bez identifikace.
Navíc znepokojujícím faktem je, že podle poznatků výzkumníků jen necelá čtyři procenta těchto osob, konkrétně 84 lidí, byla identifikována jako členové Al-Káidy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas