David Rath: Černá královna Bradáčová připravuje puč. Drží pod krkem dva hlavní politiky v zemi? Jak ochočit Pelikána

27.05.2016 20:38 | Zprávy

David Rath upozorňuje na základě svých bohatých zkušeností s nespravedlivým procesem na „anatomii“ probíhajícího pokusu o převzetí faktické moci v zemi částí represívního aparátu

David Rath: Černá královna Bradáčová připravuje puč. Drží pod krkem dva hlavní politiky v zemi? Jak ochočit Pelikána
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař David Rath

Svobodné demokratické systémy se liší od totalit hlavně tím, že moc je důsledně rozdělena a vždy podléhá trvalé kontrole. Konečnou kontrolu mají lidé – voliči. Jde vlastně o ucelený kruh vzájemné kontroly a vyvažování. Největší kontrola musí být zaměřena na represivní složky, protože ty disponují mimořádnými pravomocemi nad životy a majetky lidí – a svody ke zneužití jejich moci jsou zde zvlášť velké.

Řekni mi, zrcadlo…

U nás došlo k neobvyklé a velmi nebezpečné situaci. Do hry vstoupila Černá královna ve své osobě propojující moc represivních složek s mocí mediální a politickou. Sama je přesvědčena o své neomylnosti, spravedlivosti a svatém poslání, které legitimizuje jakékoli prostředky. Spravedlivé je to, co ona považuje za spravedlivé a zákonné je to, co ona považuje za zákonné.

Podobně jako pohádková Černá královna se Lenka Bradáčová možná ptá kouzelného zrcadla, kdo je na tomto světě nejspravedlivější a je vždy sama sebou  ubezpečena, že je to přeci ona sama.

Trestní politika státu

K tomuto závěru mě vede  pozorování mediálního obrazu vrchní státní zástupkyně. Za trestní politiku státu jsou všude v demokraciích odpovědni volení politici. Především ministr spravedlnosti, ministr vnitra, premiér, předsedové příslušných výborů parlamentu a poslanci jednotlivých politických stran. Ti chodí do médií věci vysvětlovat, obhajovat, předkládají zákony a k těmto předlohám vedou veřejné diskuse. Státní žalobci a policisté jsou pak v rolích výkonných státních úředníků, kteří nesou odpovědnost za správnou a rovnocennou aplikaci příslušných předpisů. Jsou kontrolováni politiky, především vládou a Sněmovnou.

Státní zástupci jako politici

U nás se stalo takřka zvykem, že hlavně paní Lenka Bradáčová vystupuje v médiích jako politik odpovědný za trestní politiku státu. Prezentuje své osobní názory a tyto obhajuje před veřejností. Tak místo toho, aby se média ptala ministra spravedlnosti a dalších volených odpovědných politiků, co udělají s tím, že státní zástupci roky svým postupem porušovali ústavní právo na zákonného soudce, tak se v médiích prezentují nikým nevolení státní úředníci – prokurátoři, kteří místo omluvy za své protiústavní chování věc bohorovně odbývají, jakoby šlo o nějakou hloupou malichernost. Z chování prokurátorů přímo čiší pohrdání ústavou, Listinou základních práv a svobod a Ústavním soudem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…