David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

09.05.2024 15:49 | Komentář

Císař Rudolf II. proslul svojí snahou získat kámen mudrců, který dokáže sprosté olovo změnit na ušlechtilé zlato. Věděl, že když ho bude mít jen on, získá mezi panovníky dominantní postavení. Koupí si všechno, co ho napadne.

David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Proč vytahuji historii? V souvislosti s návrhy na přijetí eura. Kámen mudrců byl totiž již objeven. Jen se o tom nemluví. Vlastní ho americký FED, okopírovala ho EU zavedením eura a takový náš, menší, máme i my. Oč jde? O princip, který propojil autoritu, vyrábějící peníze, centrální banky s vládami, které si tyto peníze obratem půjčují.

Náš kámen mudrců dokáže vytvořit dokonalou iluzi, že máme k dispozici jakékoli množství peněz. První podmínkou k tomuto zázraku je fakt, že svět dokáže vyrobit nekonečné množství zboží a služeb, alespoň některých. V řadě komodit tím vzniká přebytek nabídky nad poptávkou. Druhým krokem bylo stvořit měnu, prostřednictvím které mezi sebou obchodují státy a nadnárodní korporace – dolar a následně i euro. Pak už stačilo rozběhnout tiskárny, chrlící dolary, eura nebo naše koruny. S postupem digitalizace už ani nepotřebujeme rotačky, stačí jeden počítač v příslušné centrální bance.

Jak to funguje? Příslušná vláda každoročně dojde k závěru, že potřebuje na své bohulibé záměry víc peněz, než je schopna vybrat od daňových poplatníků. Stvoří státní rozpočet s deficitem. Veřejnost je informována, že na tento dluh si erár půjčí peníze. Z významné části to udělá tak, že vytiskne – na klávesnici vygeneruje státní dluhopis. Většinu z nich následně koupí příslušná centrální banka, vlastně si na státní dluh půjčuje vláda sama od sebe. Samozřejmě to moc nerozhlašuje. Za dolary a eura se pak nakoupí na blízkém východě třeba ropa, plyn, v Číně všemožné zboží, v Indii léky, v Africe a Latinské Americe potraviny. Potištěný bezcenný papír, vlastně dnes už jen číslíčko s mnoha nulami na obrazovce, se smění za hmatatelné produkty, bez kterých se nedá žít.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.