Ne, že by k tomu Gazprom neměl při ukrajinské platební morálce důvod. Ale evidentní je, že to, co si mohl Něftěhaz jako odběratel dovolit za Kučmy, neprošlo za oranžového revolucionáře Juščenka.
Velkorysost ruského dodavatele vyprchala také záhy také po druhém Majdanu. Rozhodující bitvy se datují léty 2005, 2009, 2014.
A co rok 2015? Podle šéfa Gazpromu, Alexeje Millera, Ukrajina ještě nezaplatila dopředu za březnové dodávky, jak si ruská společnost vymínila v červnu loňského roku.
A protože Ukrajina už většinu ze 715 miliard metrů krychlových předkoupeného plynu podle ruské strany dostala, začal od úterka Gazprom přiškrcovat kohouty tak, aby potrubím dotekl zbylý plyn v přibližně stejných denních dávkách až do konce února.
Od března se ale zastaví docela, pokud Něftěhat nezaplatí avanci na další měsíc. A to se dodávky ruského plynu do Ukrajiny obnovily po šesti měsících teprve 9. prosince loňského roku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz