Den bez palmového oleje se blíží

16.01.2017 7:35

Přesně rok od spuštění úspěšné facebookové akce oslovování výrobců, kteří do svých výrobků používají palmový olej, bude 1. únor Dnem bez palmového oleje. V dalších letech by se s šířením “protipalmového” hnutí z Česka do dalších zemí světa mohl stát dnem mezinárodním.

Den bez palmového oleje se blíží
Foto: pixabay.com
Popisek: Kalendář, ilustrační foto
reklama

1. února 2017 uběhne přesně rok od úspěšné facebookové akce “Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem”. Od té doby se problémy spojené s výrobou a spotřebou palmového oleje dostaly do povědomí široké veřejnosti. Na soustředěný tlak spotřebitelů reagovaly mnohé tuzemské firmy, které palmový olej ve svých výrobcích nahradily nebo se snaží nahradit méně problematickými alternativami. Podle průzkumu Českého rozhlasu z roku 2016 se palmovému oleji vyhýbá každý třetí obyvatel ČR.

Koalice proti palmovému oleji (KPPO) se rozhodla vyhlásit 1. únor “Dnem bez palmového oleje” (www.fbl.me/PalmOilFreeDay). Ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň.  Aktivita tohoto hnutí, které podle slov primatologa dr. Stanislava Lhoty nemá na světě obdoby, se nyní zaměřila také do zahraničí a boj proti palmovému oleji plánuje rozšířit i do dalších zemí celého světa.

Jedním z cílů Dne bez palmového oleje zůstává samozřejmě omezení vlastní konzumace výrobků s palmovým olejem. Po vzoru loňské akce by však lidé mohli opět hromadně oslovovat výrobce, kteří palmový olej ve svých produktech stále používají. K oslovení výrobců lze využít aplikaci na webu bezpalmaku.cz, pro usnadnění nákupu zavedl např. online obchod rohlik.cz bezpalmový filtr.

„Trh za poslední rok již na hnutí proti palmovému oleji v České republice zareagoval. Na webu Koalice proti palmovému oleji v sekci ´bezpalmových´ potravin a firem se postupně objevují společnosti, které palmový olej ve svých výrobcích nikdy nevyužívaly či s ním už skoncovaly nebo se o to alespoň postupně snaží,“ říká koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová.

A jaká úskalí obnáší “Den bez palmového oleje” v reálném životě?

„Nabídka snídaňových cereálií bez palmového oleje se za poslední rok hodně rozšířila, již pár týdnů lze sehnat i čokoládovou pomazánku bez palmového oleje, navíc vyrobenou v ČR, taktéž z běžného pečiva se už palmový olej postupně vytrácí. Avšak např. výrobky z listového těsta, koblihy, některé vánočky či záviny jej bohužel pořád obsahují,“ upozorňuje Martina Skohoutilová.

Existuje stále více restauračních zařízení, která palmový olej nepoužívají - patří k nim například pražský a brněnský Klub cestovatelů. Jestliže žádná taková restaurace v okolí není, je vhodné a zdravé se alespoň vyhýbat smaženým jídlům. Pro životní prostředí je nejšetrnější veganská, tedy zcela rostlinná strava, ekologický dopad živočišné výroby lze ovšem snížit nakupováním mléka, vajec a masa z tuzemských biochovů. V našich podmínkách máme prakticky 100% jistotu, že zvířata nebyla v žádné etapě života krmena palmovým olejem. Zvířata v běžných velkochovech jsou totiž většinou živena směsmi obsahujícími palmový olej nebo také sóju, kvůli jejíž produkci dochází k masivnímu kácení pralesů a ničení dalších hodnotných ekosystémů v Jižní Americe.

Důsledně bezpalmový den vyžaduje vyhnout se dopravním prostředkům, které využívají paliva s povinnou příměsí biosložky - také palmového oleje. Chybu rozhodně neuděláme, pokud se projdeme pěšky, pojedeme vlakem nebo na kole.   

Cílem Dne bez palmového oleje je zkusit omezit či vynechat palmový olej alespoň pro tento den, zároveň oslovovat výrobce a šířit povědomí o dopadech produkce palmového oleje a možnostech jeho nahrazení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují, klesající cena ropy je silnější než efekt oslabující koruny

9:10 Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují, klesající cena ropy je silnější než efekt oslabující koruny

Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech pátý týden v řadě zlevňovaly, a to rychleji než o týden …