Eliška Hradílková Bártová: Dusno kolem Babiše. Politici zpochybňují jeho zbohatnutí, Agrofert si stěžuje na diskreditační kampaň

28.04.2017 19:15

Situace kolem Andreje Babiše a jeho podnikání akceleruje. Společnost Agrofert si stěžuje na zpravodajství Seznam.cz a vyzývá, aby portál „zanechal své diskreditační kampaně“. Zároveň pravděpodobně v dílně ČSSD vznikla sedmdesátistránková analýza o pochybnostech kolem vzestupu a podnikání Andreje Babiše.

Eliška Hradílková Bártová: Dusno kolem Babiše. Politici zpochybňují jeho zbohatnutí, Agrofert si stěžuje na diskreditační kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Řadu faktických informací včetně grafického znázornění vazeb převzali autoři analýzy z webu HlídacíPes.org, který se mapování byznysových vazeb systematicky věnuje.

PSALI JSME:

Místopředseda vlády Andrej Babiš je kvůli svým rozsáhlým podnikatelským aktivitám (jakkoli nyní převedeným pod svěřenský fond), jak sám přiznává, v permanentním střetu zájmů.

Jeho firmy získávají veřejné zakázky od státních podniků řízených Babišovým ministerstvem, například inkasují evropské dotace úřadované ministerstvem životního prostředí vedeným členem Babišova hnutí Richardem Brabcem.

Andrej Babiš je na jedné straně politikem, který určuje či reguluje pravidla pro trh, ze kterého zároveň jeho firmy profitují.

HlídacíPes.org se proto v roce 2016 rozhodl podrobně zmapovat jeho podnikatelské aktivity.

V rámci analýzy vznikla také mapa, ve které jsou zakreslena sídla většiny firem (v případě Prahy jsme umístili pouze jednu značku) Andreje Babiše, ať už ovládaných přes koncern Agrofert, tak i stojících mimo něj. S platností k roku 2016, kdy projekt vznikl.

Pohled na mapu je zajímavý i z „volebního“ pohledu: Jak jsme již dříve upozornili, ve čtrnácti ze šestnácti vybraných míst, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje) s naprostou převahou zvítězilo hnutí ANO 2011.

Interaktivní mapa: Kde všude vlastní Andrej Babiš firmy prostřednictvím skupiny Agrofert

ab-mapa

Mapa se zobrazí po kliknutí na titulek. Modře označeny firmy Agrofertu, červeně firmy Agrofertu se sídlem v zahraničí, zeleně firmy ovládané přes Hartenberg Holding a žlutě firmy ovládáné přes společnost IMOBA. Firmy sídlící v Praze jsou uvedeny pouze jednou. Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, vytvořeno v Google Maps.


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…