Stejným procesem prochází jejich památka uvnitř Jáchymova, který byl sídlem správy 10 koncentračních táborů a epicentrem celé civilizační pohromy. Tady ji vytěsňuje turistický a lázeňský rozvoj města a možná i s tím související nezájem obce. Pietu politických vězňů z deseti koncentračních táborů v okolí města dnes představuje jedna jediná skulptura a soubor patnácti pamětních kamenů před kostelem sv. Jáchyma a sv. Anny v horní části města. Mimo město pak již jen kříž a pamětní místo, které zřídila skautská organizace vězněným kamarádům poblíž koncentračního tábora v lese v údolí proroka Eliáše.
Za této situace, kterou lze jen těžko pochopit, je v takových případech obvyklé, možnost zachránit památku politických vězňů zřízením památníku jako místa piety, vzpomínek, satisfakce obětí teroru, politických věznů, jejich rodin, potomků a příbuzných a jako místa národní paměti. Za zdroje inspirace a příklady moderního pojetí mohou sloužit obdobné památníky v zahraničí, např. v Berlíně Památník holocaustu anebo ve Washingtonu Památník amerických vojáků padlých ve Vietnamu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
památník , političtí vězni , Vaše věc , Jáchymov , Pluhař
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…