Eric Draitser: Ruský poslanec ve Washingtonu - Jak provést státní převrat v Moskvě?

29.01.2015 15:00 | Zprávy

Eric Draitser si všímá jednoho opozičního předáka z (údajně) „autoritářského“ Ruska, který v (údajně) demokratických Spojených státech přednesl plán na puč ve své vlastní zemi

Eric Draitser: Ruský poslanec ve Washingtonu - Jak provést státní převrat v Moskvě?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Budova státní dumy

Ve Washingtonu se nedávno odehrála nanejvýš pozoruhodná akce, která napohled neměla nic společného s politiky z Kapitolu, s Demokraty, Republikány, nebo standardním politickým „jízdním řádem“. Její důsledky mohou být velké, byť šlo jen o malý, valně nepropagovaný seminář v CSIS, Centru pro strategická a mezinárodní studia (Center for Strategic and International Studies,), prominentním washingtonském think-tanku.

Jak svrhnout vlastní vládu

Seminář, nazvaný „Ruská opozice v čase války a krize“, představil totiž jako řečníka prominentního opozičního poslance ruské Dumy, Ilju Ponomarjova, který přednesl příspěvek detailně mapující politické klima současného Ruska a především potenciál pro vyvolání převratu a svržení ruské vlády.

Čtete správně, je to opravdu tak: Ruský veřejný činitel přijel do Spojených států, aby mluvil o tom, jak nejlépe dosáhnout svržení demokraticky zvoleného prezidenta a vlády své vlastní země, čili jak provést státní převrat.

Nejde ani tak o to, zda bylo Ponomarjovovo jednání nevhodné. Důležitější je otázka, zda tím – navíc ve chvíli nejvyhrocenějšího napětí mezi Spojenými státy a Ruskem – nespáchal náhodou pan Ponomarjov vlastizradu? Zdá se to trochu přitažené za vlasy? Tak se nad tím chvilku zamyslete.

Špatně maskovaný puč? Pokrok nezastavíš!

Pokud vlastizradu definujeme jako „trestný čin, jehož podstatou je svržení vlády vlastního státu, nebo pokus usmrtit jeho vedoucího představitele či mu způsobit újmu“, pak se zdá, že se pan poslanec Ponomarjov pohybuje mírně řečeno velmi blízko hranic této definice. Rovněž není bez zajímavosti, že svůj proslov přednesl na půdě CSIS, think-tanku přecpaného „strategickými plánovači“ a proponenty užití „měkkých technik“ pro rozšiřování americké hegemonie ve světě. Dává nám to nahlédnout nejen do uvažování samotného pana Ponomarjova, ale i do záměrů amerického establishmentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: protiproud.cz

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

15:26 Petr Mrázek: Co nám dnes říká srpen 68

Kdosi kdysi zpracoval precizní chronologický přehled událostí 21. srpna 1968 a dnů následujících. Po…