Erika Magdalena Peprná: Antibiotika - předem prohraný boj s přirozeným prostředím. “Superbacily” se konečně vynořily

07.06.2016 19:57 | Zprávy

V jistém smyslu naše stále více churavá dekadentní civilizace neustále čeká na ránu z milosti. Jednou z hrozeb, které nás mohou dost dobře smést z povrchu zemského, jsou samozřejmě i nemoci. V tomto směru jsme od dob středověku ve skutečnosti moc nepokročili, ačkoli si rádi myslíme opak.

Erika Magdalena Peprná: Antibiotika - předem prohraný boj s přirozeným prostředím. “Superbacily” se konečně vynořily
Foto: pixabay.com
Popisek: Hrozba epidemií exotických nemocí - ilustrační foto

ERIKA MAGDALENA PEPRNÁ si všímá zpráv, které děsí antibiotiky promořenou světovou veřejnost, přidává pár osvědčených receptů a dochází k optimistickému závěru .

Čekání na zázrak

V dubnu proběhla světovými i českými médii znepokojivá zpráva: “konečně” se objevila “nesmrtelná” bakterie. Američtí vědci ohlásili, že zjistili u pacientů v nemocnicích nový typ bakterie E.coli, která je odolná proti antibiotiku zvanému colistin. To se používá na léčbu pacientů, infikovaných takzvanými CRE bakteriemi (CRE je zkratka Carbapenem resistant enterobacteriaceae). 

CRE bakterie jsou samy o sobě “superbakterie”, o nichž se v poslední době soudí, že je například nemusí zabít ani vysoké teploty při sterilizaci, protože se šíří (výhradně v nemocnicích) domněle dokonale steriními lékařskými nástroji a pomůckami. CRE infekce navíc probíhají zpočátku téměř nezjistitelně, a v polovině případů končí smrtí pacienta. 

Učenlivé bakterie

CRE zatím colistin likviduje. Problém ale spočívá v tom, že se bakterie umějí “učit”, a to i mezidruhově: předávají si mezi sebou geny, které kódují rezistenci proti jednotlivým druhům antibiotik. Jak vysvětlují americké servery, pokud by se CRE bakterie “naučily” odolnost proti colitinu od “kolegů” E.coli, mají pacienti skutečný problém. Český tisk přispěchal s ujištěním, že Čech by se podobná epidemie vzhledem k relativně chladnému klimatu nedotkla, ale to je dosti chabá útěcha. Je ostatně jen otázkou času, než si pořídíme nějakého toho vlastního “superbacila”.

Mají ale skutečně problém pacienti - nebo někdo jiný? Jisté je, že by měli problém lékaři. Těm ostatně co se týče antibiotik dochází už dlouho dech. Produkce nových zpomaluje, v dekádě po přelomu tisíciletí bylo dokonce do praxe údajně uvedeno jen devět nových přípravků. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…