Ve zprávě se uvádí, že pokračující izraelská výstavba nelegálních osad na palestinské půdě porušuje základní pravidla mezinárodního práva, jako je zákaz ovládnutí území silou, zákaz apartheidu a přesunu obyvatelstva, jakož i právo na sebeurčení. Podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu se izraelská osadnická výstavba může rovnat válečným zločinům.
Právní závěr dokládající skutečnost, že obchodování s izraelskými osadami porušuje mezinárodní právo, podpořila široká komunita mezinárodních právníků, včetně dvou bývalých zvláštních zpravodajů při OSN, ad hoc soudců při Mezinárodním soudním dvoru, bývalého předsedy a členů Komise zabývající se mezinárodním právem při OSN (klíčový orgán zabývajícím se rozvojem mezinárodního práva).
V několika posledních letech vyprecizovala tato široká právnická komunita své argumenty a vydala otevřený dopis vyzývající Evropskou unii a členské státy ke splnění mezinárodních zákonných povinností a k upuštění od obchodování s izraelskými osadami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.