Filip Šebesta: Den nezávislosti

07.07.2023 11:24 | Glosa

Denní glosa Filipa Šebesty

Filip Šebesta: Den nezávislosti
Foto: Archiv Filipa Šebesty
Popisek: Analytik Filip Šebesta

Spojené státy americké oslavily svůj nejvýznamnější státní svátek – Den nezávislosti. Připomínají si tak 4. červenec roku 1776, kdy byla Druhým kontinentálním kongresem přijata Deklarace nezávislosti Spojených států. Tak jako jiné země, i USA oslavují a připomínají si svůj nejvýznamnější svátek recepcemi na ambasádách po celém světě. Ta pražská se konala v úterý 27. června tradičně na zahradě bubenečské rezidence amerického velvyslance.

Václav Klaus byl poprvé na tuto americkou recepci pozván v létě tragického roku 1968. Seznámil se zde mimo jiné s profesorem Stallerem z Cornellské univerzity v Ithace, kam díky tomuto setkání v lednu následujícího roku na několik měsíců odjel studovat a přednášet, ještě před tím, než se posrpnové Československo definitivně uzavřelo a než Václava Klause stihli komunisté vyhodit z Akademie věd jako „vůdce nemarxistických a antisocialistických sil v československé ekonomii“. Na americké velvyslanectví, které bylo v komunistickém Československu symbolem svobody, a Spojené státy pochopitelným objektem nekritického obdivu a naděje, chodil budoucí prezident České republiky několik dalších let. Spřátelil se zde s jedním významným americkým diplomatem do té míry, že jejich rodiny jezdily na společné výlety. V jistém okamžiku komunistický stát tohoto diplomata vyhostil, označil jej za nepřátelského agenta CIA a ten musel během čtyřiadvaceti hodin opustit zemi. Václav Klaus byl samozřejmě předvolán k výslechu na „kachlíkárně“ a po výhrůžkách komunistické moci byl na několik dalších let s návštěvami velvyslanectví konec.

Na recepce ke dni nezávislosti pak tehdejší zaměstnanec Státní banky československé začal opět chodit v průběhu 80. let. Mimochodem v době, kdy by se recepci imperialistické velmoci současný prezident republiky nejspíše velkým obloukem vyhnul, pakliže by sem nebyl vyslán „pracovně“. Od té doby byl Václav Klaus zván a navštěvoval oslavy amerického Dne nezávislosti pravidelně. Za vlád demokratických i republikánských prezidentů i různých kongresových většin. Ať už s USA nesouhlasil (bombardování Srbska v roce 1999, invaze do Iráku v roce 2003) nebo solidarizoval (11. září). Jako vrcholný představitel České republiky zde nesčetněkrát po boku amerických diplomatů za naši zemi hovořil z pozice hlavního řečníka. Při těchto příležitostech například řekl:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…