Někomu může obsah článku připadat jako manipulace s členskou základnou ve prospěch vstupu do vlády. Třeba toto sugestivní sdělení: „Pro vládu hlasovalo 59, 5 procenta našich členů. Výsledky bude již těžké zvrátit. Rozdíl mezi příznivci a odpůrci se zvětšuje ve prospěch vstupu do vlády,“ tvrdí Právu zdroj z Lidového domu, jehož identitu redakce zná.
Už samotné nastavení referenda bylo velmi měkké. Referendum bylo platné už při 25 procentech členské základny, to je 4 421 voličů z 17 683 členů.
Dostavil se (dříve vyprojektovaný) úspěch?
Proti vládní koalici se už předtím vyslovili třeba Ondřej Veselý, Milan Chovanec a bývalý volební lídr Lubomír Zaorálek. Jako jeden z mnoha varovných signálů odporu ke koalici lze vnímat vyjádření Ondřeje Veselého, který z řízených úniků informací nebyl nadšený. Očekával totiž, že se lístky najednou sečtou najednou a po ukončení referenda se vyhlásí výsledky. Řekl k tomu na konci května: „Považuji za velmi nešťastnou situaci, kdy se pravidla u tak zásadní věci mění za běhu. Původně to mělo vypadat jinak.“
Nespokojenost členské základny s mocenským tandemem Hamáček – Zimola má přímé dopady. Lidé už nechtějí být vláčeni strništěm různých zahraničních agentur s rozhodujícím vlivem na konání v Lidovém domě. Řada nespokojených členů legitimaci proto vrátila; tento proces ještě může pokračovat.
Zajímavé bylo, ve zmíněném článku Karoliny Brodníčkové, vyjádření předsedy klubu senátorů Petra Víchy: „Ještě bych pochopil, když unikly výsledky jednotlivých místních organizací. Ty nic neznamenají. Důležitý je ten součet. Tím, že výsledky záměrně unikají, může to trošku ovlivnit výsledek referenda.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV