„Kriminálníci mají být potrestáni za svůj zločin – a ne žít v luxusu do doby, než budou podmíněně propuštěni, aby vylezli ven a znovu páchali další zločiny, takže se vrátí zpátky a budou tu žít za peníze daňových poplatníků a budou si užívat věcí, kterých si mnozí poplatníci nemůžou dovolit.“ V den, kdy si vězni stěžovali na horko ve stanech, jim všem řekl: „V Iráku je v tyhle dny teplota kolem 49-55 stupňů Celsia a naši vojáci tam jsou taky ve stanech a musí celé dny pochodovat na pálícím slunci a v plné polní a jsou pod palbou, a to přesto, že nespáchali žádný zločin jako vy, tak držte svoje nevymáchané zatracené držky”.
joe_arpaia.pngTo bylo namátkou jen několik citací z vět arizonského šerifa Joea Arpaia. Jeho přístup k řešení kriminality a věznění za zločiny odsouzených lidí se setkal hned s dvojím měřitelným úspěchem. Zaprvé bylo v jím spravovaných věznicích 95% vězňů prvotrestaných a vracelo se tam jen 5% vězňů zpátky. Zadruhé mají v Arizoně přímou volbu šerifa, který tak není politicky dosazován shora. Arpaia sloužil v americké armádě, pak u policie a následně byl 25 let zvláštním agentem Federálního úřadu pro narkotika (později DEA). Jako agent sloužil v Argentině, Turecku i Mexiku. Na základě zkušeností z této práce a zjištění, že se v terénu snaží, ale vracejí se mu tam stejní lidé zpět, se rozhodl kandidovat na šerifa. Občané si ho na základě souhlasu s jeho postupy a výsledky opakovaně zvolili za svého šerifa v letech 1996, 2000, 2004 i 2008…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: František Matějka