František Matějka: Věříte v právo? Jste naivní. Nevěří už ani soudci a státní zástupci

12.11.2012 20:48 | Zprávy

„Bezhlavé dodržování zákonů, které jdou proti přirozenosti a zdravému rozumu, je znakem rezignace, odevzdanosti a vohnoutství, nikoli potvrzením existence právního státu.“ Mnohokrát jsem za tento názor dostal v diskusi přes klávesnici.

František Matějka:  Věříte v právo? Jste naivní. Nevěří už ani soudci a státní zástupci
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

V průběhu posledních dnů však opatrnými, přesto na svoje postavení velmi nezvyklými slovy, víceméně potvrdili má slova tři významní představitelé státní moci. Dotkli se svými vyjádřeními základů toho, na čem své výše uvedené přesvědčení stavím. Devalvace hodnoty psaného práva, nekoncepčnosti zákonů a stále upadající víry v to, že Vám stát v případě problémů pomůže.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa prohlásil na odborné konferenci v Praze o vymahatelnosti práva v ČR před šedesáti právníky, advokáty a soudci, že „Samotné státní instituce často nedodržují svá vlastní pravidla…, právo má u nás nízký respekt…, pořád se mění zákony, jedna novela stíhá druhou, jako kdyby nějaká parta dostala justici na chvíli jako hračku a zkouší, co vydrží…, Systémy jsou zahlceny blbostmi, to nelze jinak vyjádřit. Tím se vše komplikuje a člověk si pak řekne, že stát není schopen plnit své základní funkce, poskytnout mu ochranu…“. Vinu tohoto stavu pak jednoznačně vidí u politiků, když označil jejich přistup k tvorbě zákonů za „tragikomické zoufalé pokusy nekompetentních lidí“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…