František Matějka: Zhoubné nádory na krabičky cigaret? To raději fotky politiků

05.12.2012 7:30

Bojují proti kouření, ale daně jim nesmrdí. Tabákové firmy jsou bohaté, ale podstatně víc peněz dostanou z tabáku vlády. Chcete kouření znechutit? Pak lepší, než krabička s nádorem, je krabička s politiky.

František Matějka: Zhoubné nádory na krabičky cigaret? To raději fotky politiků
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Když jsem si aktuálně přečetl úchvatné závěry studie ve věci spotřebitelských úvěrů, ze kterých vyplynulo, že drtivá většina lidí nejenže nečte smlouvy, ale když už si je přečte, tak jim nerozumí a přesto je podepíše a pak se diví, nedělám si žádné iluze o tom, že by tatáž skupina lidí byť jen náznakem dokázala odpovědět na otázku, kolik zaplatí státu za litr benzínu, nafty, nebo krabičku cigaret.

Řekněme, že průměrná cena krabičky u nás je dnes 66,- Kč (fajnšmekři, teď neohrnujte nos - a baliči tabáku, nesmějte se). Víte, kolik z této částky zaplatíte ze svých, již jednou daní z příjmu zdaněných, peněz do státní pokladny? Na spotřební dani je to 42,- Kč a na DPH dalších 11,- Kč. Ano, když si koupíte krabičku cigaret za 66,- Kč, odevzdáte z toho 53,- Kč státu.

Málokdy na někoho zabírá restrikce a perzekuce. Když chcete nějakou změnu, je vždy lepší snaha o pozitivní motivaci, než nějaké příkazy a k tomu vyhrožování, že když ty příkazy nebudete dodržovat, tak dostanete flastr. Například krabička cigaret v Austrálii nyní vypadá jak příručka pro medika. Prý proto, aby svým vzhledem odpuzovala kuřáky a zejména mladým lidem znechutila okamžik, kdy si jí chtějí koupit. U nás chce něco podobného prosadit Boris Šťastný z ODS. Přitom jde o další ukázkovou diskriminaci nějakého segmentu na trhu. Pokud mají cigarety neblahý vliv na zdraví a je ochraňovatelsky nutné to sdělit lidem, protože jsou podle politiků blbí a sami to nevědí, pak buďme féroví, nediskriminujme a označme tak všechno, co škodí podobně. Mrskněme fotku tukem obrostlého srdce z patologie, záběry prasklé cévy v mozku, nebo kilogramy lidského tuku, přes které se musí dostat operatér při nějakém zákroku, na hamburgery, slazené nápoje, alkohol, brambůrky, nebo na obaly předsmažených a zmrazených jídel. Pokračovat pak můžeme samolepkami na všechna auta, kuchyňské nože, čínské jídelní tyčky, nebo kružítka pro školáky. Vždyť i jejich špatné, byť dobrovolné, užívání, může způsobit a také způsobuje poškození zdraví i smrt a to mnohdy nejen jejich uživatele.

Žádný zákon ještě nikdy neudělal z blbce chytrého, nebo z neznalého věci znalého. Proto mám jeden pozitivní návrh ve věci cigaret, protože na prachy z vlastní peněženky slyší skoro každý. Navrhuji dát místo fotek lidských orgánů na krabičky cigaret (myšleno u nás, jinde ať si dam dají ty dvoje) naše politiky. Mě osobně odradí od koupě další krabičky daleko víc představa, že z každé krabičky politici prožerou a oknem při dalším přerozdělování vyhodí 53,- Kč, než že bych jako jeden z milionu mohl mít po dobrovolném kouření cigaret nádor hrtanu.

Psáno pro blog idnes.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: František Matějka

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…