Medián trhu ukazoval na tempa růstu 2,6 % č/č, odhad týmu RBI byl o dvě desetiny procentních bodu optimističtější. Ukázala se tak odolnost americké soukromé poptávky vůči následkům hurikánů Harvey a Irma, díky kterým drtivá většina trhu očekávala pomalejší růst ekonomiky. Spotřebitelská poptávka vzrostla o 2,4 % č/č, což je o téměř jedno procento pomalejší tempo než v předchozím čtvrtletí, i tak se ale jedná o pozitivní správu ve srovnání s očekáváním. Dolar reagoval na výsledek mírným posílením pod hranici EUR/USD 1,16.
Současná expanze americké ekonomiky začala v červnu 2009 a je tak jednou z nejdelších v historii země. Míra nezaměstnanosti se pohybuje na nejnižších hodnotách od roku 2001 mírně nad 4 %. Americká centrální banka na posledním měnověpolitickém jednání ponechala sazby beze změny na úrovni 1,0-1,25 %. Do konce roku proběhnou ještě dvě jednání s tím, že trh i tým RBI očekávají zvýšení sazeb v prosinci. To potvrzuje i implikovaná pravděpodobnost měřena Futures Fed Funds 87,1 %. V září bylo rozhodnuto o postupném snižování reinvestovaných prostředků plynoucích z portfolia finančních aktiv Fedu s platností od října tohoto roku. Počáteční tempo redukce bilance by mělo být 10 mld. dolarů měsíčně s tím že, každé tři měsíce se tempo navýší o dalších 10 mld. dolarů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV