Vzhledem k tomu, jak dlouho je tento krok očekáván trhem, neočekáváme výrazný dopad tohoto rozhodnutí. Kromě nové makroekonomické prognózy bude pozornost věnována hlavně projekci budoucího vývoje úrokových sazeb jednotlivých členů bankovní rady. Podle zářijové prognózy centrální banka počítala se třemi zvýšeními úrokových sazeb. Pokud by se změnil tento výhled oběma směry, lze očekávat reakci trhu. Podle našich odhadů však k takové změně nedojde. Jedná se také o poslední zasedání současné šéfky Fedu J. Yellen. Na dalším zasedání na konci ledna příštího roku už bude v čele centrální banky J. Powell.
Míra americké spotřebitelské inflace v listopadu poskočila podle očekávání trhu na 0,4 m/m a 2,2 % r/r. Hlavním tahounem byl větší růst cen energií (3,9 % m/m) než by odpovídalo standartnímu sezónnímu pohybu, ale zbytek cen stále ztrácí potřebné momentum. Jádrová inflace bez potravin a energií vzrostla pouze o 0,1 % m/m a 1,7 % r/r a zaostala tak v obou případech o jednu desetinu procentního bodu za očekáváním trhu. Vyššímu růstu cen v budoucnu nenahrává ani pomalý růst mezd, který dlouhodobě neodpovídá aktuálnímu postavení americké ekonomiky v jejím hospodářském cyklu. Nic to však nemění na dobrém stavu ekonomiky a dalším utahování měnové politiky. Míra nezaměstnanosti je nejnižší od roku 2001 a ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nad očekávání dobře tempem 3,3 % č/č anualizovaně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV