František Táborský: Věříme, že ČNB zvýší úrokové sazby až v srpnu

25.06.2018 18:12

Ve středu proběhne dlouho očekávané měnověpolitické jednání ČNB. I nadále očekáváme, že úrokové sazby půjdou nahoru až v srpnu, ačkoli nelze zcela vyloučit zvýšení v tomto týdnu.

František Táborský: Věříme, že ČNB zvýší úrokové sazby až v srpnu
Foto: usetreno.cz
Popisek: finance, ilustrační foto

Kurz koruny vůči euru je slabší ve srovnání s prognózou ČNB přibližně o 65 haléřů. Květnová inflace přestřelila odhad centrální banky o 0,3 p.b. a červnová statistika bude v podobném duchu. Ekonomika by si zvýšení úrokových sazeb zasloužila, ale předpokládáme, že většina bankovní rady zůstane konzervativní a bude si chtít počkat na novou srpnovou prognózu. Z makroekonomického hlediska rozdíl jednoho měsíce je zanedbatelný a samotná bankovní rada v historických záznamech z jednání zmiňuje, že je v takovém případě lepší si počkat na novou prognózu. Očekávání trhu se v posledních dnech mírně snížilo díky absenci M. Hampla na jednání, od kterého se očekávalo vyvolání debaty o akutním zvýšení sazeb.

Přitom ještě před pár měsíci byla situace naprosto odlišná. ČNB v únorové i v květnové prognóze počítala se zvýšením úrokových sazeb až v závěru tohoto roku. V kombinaci s pomalejší inflací trh začínal centrální bance její holubičí naladění věřit a dolu šly všechny tržní úrokové sazby. Poslední měsíce však ukázaly, že se ekonomika vyvíjí odlišně, než ČNB očekávala. Koruna díky holubičí komunikaci centrální banky a nárůstu rizikové averze na globálních trzích oslabila a inflace se rozhodla dohnat slabší začátek roku. K tomu se přidává dlouhodobě přehřívající se trh práce a nejrychlejší růst mezd od roku 2003. Z konce roku se tak stalo rozhodování mezi červnem a srpnem.

Nezávisle na středečním výsledku očekáváme, že bankovní rada vyšle jasně jestřábí signál, který znovu nastartuje posilování koruny. Situace jasně ukazuje, že současná politika ČNB je neudržitelná a pouhé spoléhání na posilování koruny nestačí. To si začíná uvědomovat i bankovní rada a dříve nebo později bude muset reagovat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…