Ještě o dva měsíce později však Palestinci na peníze stále čekají; na Blízký východ přichází zima a domy se téměř neopravují. Populární gazanský zpěvák Islám Ajúb dokonce napsal píseň o touze po cementu.
Podle OSN bylo v letní válce poškozeno přes 37 000 domů a dalších více než 17 000 bylo zničeno úplně. Stavební materiál na opravu však zatím dostalo jen asi 9000 majitelů a desetitisíce lidí stále nemají střechu nad hlavou. Izrael přitom do Gazy pouští mnohem víc materiálu než před konfliktem, včetně cementu, který dříve nepovoloval kvůli jeho zneužívání Hamásem k výstavbě útočných tunelů.
Nepřicházejí však peníze na opravy; dorazila jen necelá dvě procenta slíbené částky, asi 100 milionů dolarů, a ty budou vyčerpány už v lednu, uvedl Úřad OSN pro palestinské uprchlíky, jenž na rekonstrukci dohlíží. Například arabské a muslimské země ještě neposlaly ani cent, ačkoli třeba Katar přislíbil jednu miliardu dolarů, Saúdská Arábie půl miliardy a Turecko a Spojené arabské emiráty po 200 milionech.
Za současnou situaci však nemůže jen neochota dárců. Své dary podmínili tím, že Hamás nechá v Gaze vládnout kabinet národní jednoty premiéra Ramího Hamdalláha, jenž bude všechny peníze přijímat a rozdělovat. Hamás a hnutí Fatah předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse to před dárcovskou konferencí dokonce potvrdily písemně. Bylo to však pouze mediální představení, protože Hamás se své vlády nad Gazou nikdy nevzdal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz