Hlídací pes: Když Excalibur „mění“ majitele… Jak jsou propojené firmy z vrbětického skladu

20.05.2015 14:10

Nedlouho před tím, než moravskými Vrběticemi otřásly první výbuchy, měnila firma skladující v tamním muničním skladu miny, majitele. Tedy ne ve skutečnosti, ale na papíře. Společnost Excalibur Group, do jejíhož holdingu patří, převedl tehdy její stoprocentní vlastník, český zbrojařský podnikatel Jaroslav Strnad na stejnojmennou finanční skupinu, kterou právě založil v Nizozemsku. Na její tamní adrese byste ji ale hledali marně.

Hlídací pes: Když Excalibur „mění“ majitele… Jak jsou propojené firmy z vrbětického skladu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zapáskovaná oblast ve Vrběticích

HlidacíPes.org dohledal informace o společnosti Excalibur Group BV v nizozemském obchodním rejstříku. Založena byla jako finanční holding 1. srpna 2014. Sklad u Vrbětic na Zlínsku vylétl do povětří 16. října stejného roku (a na místě zabil dva muže, o nichž se dodnes mnoho neví). Jen pro zajímavost: česká společnosti Excalibur Group a.s., kterou nizozemský Excalibur vlastní, má u posledních změn v tuzemském rejstříku datum 13. října.

Miliardový obrat, základní kapitál jedno euro

Nizozemská Excalibur Group BV uvádí základní kapitál ve výši jednoho eura. Podle rejstříku nemá žádné zaměstnance, za to ale dva ředitele. Jako první je uvedena Alissa Jangildina, narozená v roce 1973 v kazašské Karagandě, tehdy v Sovětském svazu. Druhým je Marc Richard Lappat, narozený v německém Hannoveru. Společnost bez jmění a zaměstnanců tak přes různé další subjekty vlastní firmy, které podle médií dosahují obrat v řádech miliard korun.

HlídacíPes.org se obrátil na své novinářské kontakty v Nizozemsku s žádostí, aby se na místě o Excalibur Group BV dozvěděli co nejvíce informací. Na adrese uvedené v rejstříku – Kabelweg 37, 1014BA Amsterdam – však firmu nenašli. Sídlí zde SGPO Van Dyke BV, která je též zaregistrována jako finanční holding, s firmou Excalibur Group BV však podle dostupných informací nemá nic společného.

Podívejte se na majetková propojení firem kolem nizozemské společnosti Excalibur Group BV. HlídacíPes je sestavil z otevřených zdrojů s využitím systému Gnosus společnosti Bisnode.

„Pavouka“ i jeho jednotlivé položky lze zvětšit kliknutím.

Své imperium původně kolem Excalibur Army budoval Strnad přes dvacet let. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, dnes mu patří vojenské opravárenské závody v Česku a na Slovensku, automobilka Tatra či významný světový výrobce brzd Dako CZ. Obchoduje s armádami Finska, Švédska a Německa a vyváží do Afriky, Asie, Evropy i obou Amerik.

Obvinění za Vrbětice

Koncem letošního března policisté obvinili pět lidí ze dvou firem, které ve Vrběticích na Zlínsku skladovaly údajně zakázané protipěchotní miny. Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek v reakci uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

Společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group, uskladnily podle ČT ve Vrběticích v roce 2014 celkem 500 protipěchotních min z někdejší výzbroje maďarské armády. Protipěchotní miny však zakazuje takzvaná ottawská konvence. Advokáti pětice stíhaných ale tvrdí, že úmluva se na tento konkrétní typ elektronicky dálkově odpalovaných min nevztahuje.

Vydáno na HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Případ Janoušek

17:35 Karel Januška: Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům …