Iniciativa Mít svůj domov: Dvacet tisíc dětí u nás čeká na zákon o sociálním bydlení, odhalili jsme jim pomník

08.03.2017 11:12 | Zprávy

Iniciativa Mít svůj domov společně s uměleckým kolektivem Ulice bez lidí na pražském Klárově odhalila pomník dětem bez domova. Chtěla tak upozornit na zítřejší jednání vlády, kde se bude rozhodovat o budoucnosti Zákona o sociálním bydlení. Ten měl podle odhadů pomoci až 200 000 lidem v bytové nouzi, až 20 000 dětem a zamezit obchodu s chudobou.

Iniciativa Mít svůj domov: Dvacet tisíc dětí u nás čeká na zákon o sociálním bydlení, odhalili jsme jim pomník
Foto: cppp.cz
Popisek: Děti, ilustrační foto.

Zákon o sociálním bydlení představuje jeden z hlavních a zatím nesplněných závazků současné vlády. Zástupci iniciativy, kterou podpořilo více než 110 organizací, desítky známých osob a 4 000 signatářů petice, na místě upozornili i na dvě rizika současného znění zákona. Jedno z nich již včera přislíbila řešit ministryně Marksová, řešení druhého je nyní na ministryni Šlechtové.

Zákon o sociálním bydlení je jedním z hlavních a doposud nesplněných závazků současné vlády. Na 200 000 osob, včetně rodičů s dětmi, nemá domov a v současném systému mají jen nepatrné šance získat finančně dostupný, zdravotně nezávadný byt. Vláda se k přijetí zákona mnohokrát zavázala, zítra se ukáže, jestli své sliby splní,“ uvedl jeden z mluvčích iniciativy Vít Lesák. Přesto podle něj zákon obsahuje dvě rizika, která mohou mít velmi vážné dopady: „Stávající znění zákona počítá s tím, že se plošně zruší dávky na bydlení vyplácené do nevyhovujících prostor nehledě na to, budou-li mít lidé alternativu v podobě sociálního bydlení, nebo ne. V důsledku by mohly skončit na ulici desetitisíce lidí. A zadruhé zákon nyní nezamezuje rozšiřování vyloučených lokalit, naopak k tomu v současném znění spíše vybízí. Mohli bychom se dočkat novodobých ghett. Pokud tato rizika nebudou ze zákona odstraněna, může lidem v nouzi, i společnosti, zákon uškodit. Co se týče prvního rizika s dávkami, včera nám ministryně Marksová potvrdila, že při jednání vlády navrhne úpravu ustanovení. Riziko segregace musí urychleně vyřešit Ministerstvo pro místní rozvoj. S ministryní K. Šlechtovou budeme jednat,” dodal Lesák.

V Česku se nachází více než 18 000 dětí v ubytovnách, azylových domech, nevyhovujícím bydlení a ústavech. Iniciativa Mít svůj domov se tak spolu s uměleckým kolektivem Ulice bez lidí rozhodla utvořit Pomník dětem bez domova, aby poukázali na to, že mnoho dětí v důsledku bytové nouze rodičů strádá. Společnost MEDIAN analyzovala vztah nekvalitního bydlení a problémů dětí na datech výzkumu pro Nadaci Sirius, kterého se zúčastnilo 6423 domácností s dětmi do 12 let. „Nedostačující bydlení má vliv na problémy dětí ve škole, na zdraví i v komunikaci a výchovu. A není to jen zprostředkovaný efekt nízkých příjmů či nízkého vzdělání rodičů. Ukazuje se totiž, že nekvalitní bydlení hraje významnou roli, i když tyto a další důležité faktory kontrolujeme,“ komentoval výsledky sociolog MEDIANu Daniel Prokop.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…