Ivan David: Bidenova administrativa zvažuje útok Ukrajiny na Krym

23.01.2023 9:37 | Komentář

Ne, to není přebrept, to je realita proxy války na Ukrajině. Samo o sobě to zní děsivě, a v analýze následků ještě děsivěji.

Ivan David: Bidenova administrativa zvažuje útok Ukrajiny na Krym
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan David

Vypůjčil jsem si tedy stať Australské novinářky Caitlin Johnstoneové: „The New York Times s odvoláním na nejmenované americké představitele říká, že „Bidenova administrativa si nemyslí, že Ukrajina může Krym vojensky dobýt“, ale že „Rusko musí věřit, že Krym je v ohrožení, částečně proto, aby posílilo pozici Ukrajiny v jakýchkoli budoucích jednáních“.

Je těžké si představit, že by útok v plném rozsahu na geostrategicky klíčové území, které bylo dlouho považováno za součást ruské vlasti, nezpůsobil velkou eskalaci. A jak poznamenává Dave DeCamp z webu Antiwar, menší útoky na Krym skutečně zaznamenaly významné eskalace z Moskvy, v rozporu s tvrzeními uvedenými v článku NYT:

Zpráva New York Times citovala Daru Massicotovou, výzkumnici z RAND Corporation, která tvrdila, že „Krym byl zasažen již mnohokrát bez masivní eskalace ze strany Kremlu“. Ale Massicotové tvrzení je nepravdivé, protože Rusko začalo zahajovat raketové útoky na životně důležitou ukrajinskou infrastrukturu v reakci na říjnovou explozi na Krymském mostě. Před výbuchy na mostě Rusko nezahájilo rozsáhlé útoky na infrastrukturu na Ukrajině, i když se tomu mnozí podivovali, ale nyní se takové bombardování stalo rutinou a miliony Ukrajinců bojují o napájení a vytápění svých domovů.

Mezi zahraničními politickými analytiky je akceptováno, že Krym patří mezi nejčervenější ze všech ruských červených čar v této patové situaci. V říjnu Anatol Lieven z Responsible Statecraft diskutoval o rozdílu v ruské perspektivě mezi Krymem a každým dalším územím, na které si Ukrajina nárokuje při hodnocení možnosti, že tento konflikt povede k jaderné válce:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…