Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky

18.09.2021 18:02 | Komentář

Evropský parlament poměrem 450 : 204 hlasům zamítl návrh Výboru pro životní prostředí (ENVI), který by zakázal veterinářům použití třetiny nejúčinnějších antibiotik při léčení zranění a chorob zvířat.

Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan David

Rozhodující impulz pro většinu europoslanců, aby se rozhodli pomoci veterinářům a zvířatům, přinesla petice Evropské federace veterinářů (FVE), kterou během dvou měsíců podepsaly více než tři miliony občanů členských států EU. Z toho více než 200 tisíc lidí z ČR. Na europoslance se touto cestou obrátili zástupci osmi tisíc organizací veterinářů, zootechniků a dalších zemědělských profesí – a hlavně chovatelů domácích mazlíčků. Vzhledem k tomu, že polovina doby, kdy byla petice otevřená k podpisu, připadla na období dovolených, jde o úctyhodný výkon. Hlasování jasně ukazuje, že ekofanatiky lze porazit, pokud se ostatní, kterým hrozí újma, spojí a houževnatě bojují.

Což se v tomto případě podařilo. Do přesvědčování europoslanců o nebezpečnosti zákazu léčení zvířat většinou antibiotik se v ČR zapojili zástupci prakticky všech, jejichž profese nebo jejich zvířata by zákaz navržený ENVI poškodil. Od zemědělských organizací jako Agrární komora a Zemědělský svaz přes odborné organizace chovatelů zvířat až po státní správu. Všem, kteří se zapojili do petiční akce na pomoc veterinářům, aby oni mohli nadále léčit naše zvířata nejlepším možným způsobem - podle nejnovějších vědeckých poznatků, tímto moc děkuji.

Zvlášť poděkovat musím prezidentce Komory veterinárních lékařů (KVL) MVDr. Petře Šinové a řediteli Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKBVL) MVDr. Jiřímu Burešovi. Veterináři naštěstí včas zjistili, že v době, kdy jsem se účastnil finálních jednání o reformě Společné zemědělské politiky EU, výbor ENVI svým hlasováním navrhl plénu velmi nebezpečný experiment, který by v případě schválení většinou všech europoslanců způsobil rozsáhlé týrání zvířat. Jinak totiž podle Trestního zákoníku nelze nazvat odpírání účinné zdravotní péče nemocným a zraněným zvířatům. Veterináři na celoevropské úrovni ihned rozjeli petici, která měla na výsledek hlasování zásadní dopad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…