Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky

18.09.2021 18:02 | Komentář

Evropský parlament poměrem 450 : 204 hlasům zamítl návrh Výboru pro životní prostředí (ENVI), který by zakázal veterinářům použití třetiny nejúčinnějších antibiotik při léčení zranění a chorob zvířat.

Ivan David: Společně jsme ubránili možnost léčit zraněná a nemocná zvířata antibiotiky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan David

Rozhodující impulz pro většinu europoslanců, aby se rozhodli pomoci veterinářům a zvířatům, přinesla petice Evropské federace veterinářů (FVE), kterou během dvou měsíců podepsaly více než tři miliony občanů členských států EU. Z toho více než 200 tisíc lidí z ČR. Na europoslance se touto cestou obrátili zástupci osmi tisíc organizací veterinářů, zootechniků a dalších zemědělských profesí – a hlavně chovatelů domácích mazlíčků. Vzhledem k tomu, že polovina doby, kdy byla petice otevřená k podpisu, připadla na období dovolených, jde o úctyhodný výkon. Hlasování jasně ukazuje, že ekofanatiky lze porazit, pokud se ostatní, kterým hrozí újma, spojí a houževnatě bojují.

Což se v tomto případě podařilo. Do přesvědčování europoslanců o nebezpečnosti zákazu léčení zvířat většinou antibiotik se v ČR zapojili zástupci prakticky všech, jejichž profese nebo jejich zvířata by zákaz navržený ENVI poškodil. Od zemědělských organizací jako Agrární komora a Zemědělský svaz přes odborné organizace chovatelů zvířat až po státní správu. Všem, kteří se zapojili do petiční akce na pomoc veterinářům, aby oni mohli nadále léčit naše zvířata nejlepším možným způsobem - podle nejnovějších vědeckých poznatků, tímto moc děkuji.

Zvlášť poděkovat musím prezidentce Komory veterinárních lékařů (KVL) MVDr. Petře Šinové a řediteli Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKBVL) MVDr. Jiřímu Burešovi. Veterináři naštěstí včas zjistili, že v době, kdy jsem se účastnil finálních jednání o reformě Společné zemědělské politiky EU, výbor ENVI svým hlasováním navrhl plénu velmi nebezpečný experiment, který by v případě schválení většinou všech europoslanců způsobil rozsáhlé týrání zvířat. Jinak totiž podle Trestního zákoníku nelze nazvat odpírání účinné zdravotní péče nemocným a zraněným zvířatům. Veterináři na celoevropské úrovni ihned rozjeli petici, která měla na výsledek hlasování zásadní dopad.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 71675 lidí

Díky včasnému upozornění od Dr. Bureše se mi jako zpravodaji nařízení o veterinárních léčivech v Zemědělském výboru (AGRI) podařilo zorganizovat protiakci členů našeho výboru. Bez špičkových podkladů, které mi dodala KVL a ÚSKBVL, by se mi však ve třech ostrých výměnách názorů s navrhovatelem zákazu – italským koordinátorem frakce Zelených Martinem Häuslingem – nemohlo podařit přesvědčit zástupce ostatních frakcí v našem výboru, aby se u členů ostatních výborů přimluvili za hlasování na pomoc veterinářům i zvířatům.

Kvalitu podkladů, připravených českými experty, které jsem dal k dispozici všem členům AGRI, výslovně ocenili i předseda Zemědělského výboru, německý lidovec Norbert Lins, a výborová veteránka z Francie Anna Sanderová z vládní Republikánské strany. Oba si české podklady nechali zkontrolovat experty z jejich národních veterinárních a lékařských komor a podle jejich slov by to oni nedokázali napsat přesněji a výstižněji. Na základě těchto konzultací a pod silným dojmem, který vyvolalo oznámení předsedy petičního výboru o požadavku velkého množství zástupců odborné veřejnosti na zamítnutí šíleného návrhu ENVI, obě „těžké váhy“ zatelefonovaly svým ministrům zemědělství a požádaly je, aby jménem jejich vlád intervenovali u všech francouzských a německých europoslanců s cílem přimět je k hlasování proti nebezpečnému návrhu ENVI.

Francie a Německo mají po 100 europoslancích. Pokud se tyto dvě země spojí, jen v opravdu výjimečných případech se je podaří zastavit. Jsem hrdý na experty z ČR, kteří významnou měrou pomohli zachránit životy stovek tisíc zvířat, jež by při zákazu dnes dostupné a běžně používané zdravotní péče musela být utracena. Bez jejich zapojení, které nasměrovalo složitou mašinerii Evropského parlamentu správným směrem, by mnoho zvířat zbytečně končilo v kafilériích. I díky vašim podpisům se je podařilo zachránit.

Můžeme slavit. I proto, že už víme, že „zelený Talibán“ lze porazit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Německá společnost E.ON omezuje činnost

9:09 Richard Seemann: Německá společnost E.ON omezuje činnost

Ve stejné době, kdy u nás společnost Bohemia Energy s okamžitou platností zastavila svou činnost, b…