Ivan David: Telefonické rozhovory Bidena a Porošenka zvedají Trumpovy šance

21. 5. 2020 13:24

Ukrajinský poslanec Andrej Děrkač, jinak syn šéfa tajné služby SBU z doby prezidenta Leonida Kučmy, uspořádal tiskovou konferenci, na které prezentoval záznamy telefonních rozhovorů mezi Petrem Porošenkem jakožto ukrajinským prezidentem a Joe Bidenem jakožto Obamovým viceprezidentem. Velmi výživné na obě strany.

Ivan David: Telefonické rozhovory Bidena a Porošenka zvedají Trumpovy šance
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu
reklama

To, že Biden Porošenka vydíral, aby se zbavil generálního prokurátora Viktora Šokina kvůli kauze „Burisma“, se sice už dlouho v podstatě ví, ale jedna věc je něco vědět a docela jiná věc je mít o tom nezvratný důkaz.

Pro připomenutí: Burisma Holdings je firma se sídlem v Limassolu na Kypru, která odkrývá a těží ukrajinské zásoby plynu. Směrem k veřejnosti je Burisma zastoupena poradenskou a PR společností "Bell Pottinger Private" se sídlem v Londýně patřící britskému baronovi Timothy Bellovi. Na začátku ukrajinské krize v roce 2013 Burisma zintenzívnila lobbistické aktivity ve Washingtonu. Ministr zahraničí John Kerry najal dva blízké spolupracovníky jako lobbisty pro Burismu. V roce 2013 zahájila Burisma Holdings zásadní restrukturalizaci řízení, která měla být uvedena v „novém období růstu“. V rámci toho byl do funkce předsedy představenstva přijat americký investiční bankéř Alan Apter, který má rozsáhlé odborné zkušenosti z aktivit ve východní Evropě a bývalém Sovětském svazu.

Dne 12. května 2014 Burisma oznámila, že v správní bylo vytvořeno další křeslo pro Huntera Bidena - syna viceprezidenta USA Joe Bidena. To vše vyvolalo v době kolem Majdanu různá podezření, včetně obvinění nepotismu. Podle zpráv z médií zaplatila Burisma v letech 2014 a 2015 celkem 3,4 milionu dolarů společnosti Rosemont Seneca Bohai LLC, která platila Hunteru Bidenovi až 50 000 dolarů měsíčně. Hunter Biden byl spoluvlastníkem Rosemont Seneca Partners spolu Christopherem Heinzem, nevlastním synem amerického ministra zahraničních věcí Johna Kerryho. Hunter Biden po řadě mediálních obvinění ze správní rady Burismy v roce 2019 rezignoval předtím, než jeho otec zahájil kandidaturu v amerických prezidentských volbách.

Na začátku roku 2018 bývalý viceprezident USA Biden pro rádio Voice of America řekl, že rezignace generálního prokurátora Ukrajiny V. Šokina je podmínkou úvěru na Ukrajinu ve výši 1 miliardy dolarů. Během panelové diskuse pořádané Radou pro zahraniční vztahy se Biden podělil o to, jak přesvědčil prezidenta Porošenka a poté premiéra Jaceňuka, aby propustili generálního prokurátora. Biden dal Porošenkovi a Jaceňukovi ultimátum pouhých šesti hodin s tím, že pokud by nebyl generální prokurátor propuštěn včas, nedostali by od USA půjčku v hodnotě 1 miliardy dolarů.Copak to tak asi generální prokurátor mohl vyšetřovat, že to tak vadilo viceprezidentovi Bidenovi?

Na Youtube zveřejněném záznamu je možné si vyslechnout „úkolování“ Porošenka Bidenem a „hlášení o plnění úkolu“ Porošenkem. Prezidentem údajně suverénního státu, který si od US viceprezidenta nechá "radit", i kdo má být nový ukrajinským generálním prokurátorem:

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Neslavné výročí vyhlášky ministerstva dopravy se blíží

13:21 Rudolf Mládek: Neslavné výročí vyhlášky ministerstva dopravy se blíží

Vyhláška č. 101/1995 Sb., kterou se vydává Řád pro zdravotní způsobilost osob při provozování dráhy …