Ivan Hoffman: Bitva o minulost

13.04.2013 18:10

Odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů opatřili politici zprava i zleva tak drsnými komentáři, že už nikoho nenapadne, že by mohl být pan Herman odvolán z jiných než politických důvodů.

Ivan Hoffman: Bitva o minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman

 

Vyčítá se mu sice pomalá, respektive chaotická digitalizace dokumentů, ale Hermanovi stoupenci jsou přesvědčeni, že ve skutečnosti radním vadí jeho antikomunismus. Radní naopak mezi řádky naznačují, že se Ústav pro studium totalitních režimů netěší valné pověsti mezi historiky a je-li tomu tak, nebude to kvůli nešikovnosti při práci s kopírkami a skenery.  
 
Ústavu pro studium totalitních režimů dala vzniknout Topolánkova vláda zákonem, ve kterém je politiky stanoveno, jak mají historici vykládat minulost. Pokud ovšem historici akceptují politickou objednávku, berou na sebe riziko, že když se politici u kormidla vymění, změní se i instrukce, jak vykládat minulost. Politici se sice zleva i zprava dušují, že chtějí historiky nezávislé a svobodné, jenomže si pod tím představují, že jim historici nezávisle a svobodně půjdou na ruku. To je mimochodem typické pro totalitní režimy, ve kterých historik slouží svému politickému patronovi, chlebodárci, nikoli historické pravdě. Kruh se tedy uzavírá, a historici jsou na dobré cestě předmět svého výzkumu okusit na vlastní kůži.  
 
Ústav pro studium totalitních režimů zřídili politici, kteří neměli kuráž nechat totalitní praktiky minulého režimu vyšetřovat a soudit. Silná slova o minulé totalitě jsou spíše pokusem o alibi než službou veřejnosti. Najímat za veřejné peníze historiky, aby na politickou objednávku ilustrovali ideologická dogmata, není dobrá cesta, jak poznat minulost a jak se z poznaného poučit. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …