Ivan Jordák: Cui bono

09.09.2015 19:36

Kdo měl nebo má z toho prospěch. Touto otázkou začínali staří Římané při soudním řízení objasňovat věc, a nejen věc při soudním řízení, ale v podstatě každý větší problém společnosti nebo politiky. Měli zkušenost, že takto položená a správně pak zodpovězená otázka vedla k cíli. Doporučoval bych, aby si tuto otázku položil a hledal na ni i odpověď každý politik, politolog nebo publicista či představitel některé z humanitárních organizací, který se vyjadřuje k problému utečenců. Zejména pak ti, v jejichž moci je nějakým způsobem tento problém ovlivnit. Nejsem ani jedním z nich, a nestačím se divit, co se o této věci a zároveň o nás, jako Češích, v souvislosti s tím dozvídám. Upozorňuji, že čerpám informace jen a pouze z veřejně přístupných médií, nebo ostatních občanů naší republiky.

Ivan Jordák: Cui bono
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Tak jsem se dozvěděl, jací jsme my v ČR sobci, že nechceme přijmout uprchlíky podle kvót určených komisí EU, a jak s nimi špatně zacházíme. Západ se tomu nestačí divit a zvažuje, že nám pozastaví příspěvky poskytované od EU. Tam je údajně vítají a přinášejí jídlo, pití, ošacení, hračky a kdoví, co všechno ještě. Ještě, že jsou tu lidé, kteří si počínají podobně a požadují totéž i po zbytku populace u nás. Nejsem proti pomoci trpícím a lidem v nouzi, jejíž příčinou jsou události a skutečnosti, mající důvod a počátek mimo vůli a jednání těchto obětí. Za tří podmínek, že si to oběť nezpůsobila svým jednáním sama, že pomoc bude skutečná a trvalá, a že na celé věci nebude někdo další náramně a trvale profitovat.

Obávám se, že z těchto tří mohu považovat za splněnou, a to se zavřením obou očí, pouze tu první, a to ještě tak maximálně u dětí. Pokud někam donesu balenou vodu, nějaké konzervy, ošacení nebo pošlu na účet pár stovek, pokládám otázku kolik lidí a na jak dlouho bude zabezpečeno. V nejlepším případě na pár týdnů, ale co potom? Vždyť nyní se už začíná mluvit, ne o tisících, ale o milionech uprchlíků, a to v nejbližších letech.

Proto se nakonec ptám. Co dělá EU a státy v ní sdružené s přepravci lidí z Afriky do Evropy? Kolik bylo těchto pašeráků zatčeno a odsouzeno? Komu z nich byl zabaven nebo aspoň obstaven majetek?

Proč byli zatčeni za usmrcení 50 imigrantů udušením v autě na území Rakouska jen tzv. pěšáci, a ne i jejich bossové? Kdy se přestane dodávat tzv. státu ISIS munice, zbraně, ropa a další věci potřebné pro jejich válku, a stejně i ostatním podobným organizacím? Byl už někdo z těchto důvodů zatčen a také odsouzen? Kdy se státy začnou vážně zabývat narkomafiemi a jejich spolupracovníky?

Mohl bych pokračovat dál, ale zatím nám nedal nikdo odpověď, proč vůbec k takovému pohybu lidí došlo. Ani nevíme, kdo a proč organizoval tzv. arabské jaro. Nezbývá nám než si tedy hledat odpovědi sami, podle zásady v nadpisu, komu to prospěje?  Kdo asi tak může mít zájem na destabilizaci a tím i zchudnutí Evropy a celého Středomoří, a tím i zániku konkurence? Nebo, kdo by rád zatáhnul Evropu příležitostně do válek s arabskými státy?

Ivan Jordák, Letohrad

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…