Ivan Přikryl: Postřehy z Blízkého východu

18.11.2012 14:50 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Nechci psát žádnou hlubokou politologickou úvahu či analýzu. Byl bych asi podjatý, protože jsem si zamiloval Izrael jako nádhernou biblickou zemi, kterou jsem navštívil poprvé v roce 1991 a poté ještě mnohokrát.

Ivan Přikryl: Postřehy z Blízkého východu
Foto: ivanprikryl.cz
Popisek: Ivan Přikryl

Chci se jen zamyslet nad tím, co jsem měl před pár lety možnost posoudit na vlastní či, prožít, hovořit s lidmi v pásmu Gazy i v Izraeli. Když jsme s tehdejší delegací europoslanců z iniciativy Parlamentu ČR navštívili mj. Gazu i Izrael, pochopili jsme, že problém jejich vztahu je velice složitý. Od vzniku státu Izrael tu vlastně nikdy nebyl klid. Když přejdete jediným přechodem do Gazy z Egypta, tak se Vás okamžitě zmocní média. Desítky televizních kamer čekalo na náš vstup do země a zcela evidentně chtěli slyšet naše reakce ještě dříve, než se vlastně s touto zemí seznámíme.

Okamžitě nás vezli k rozbombardovaným domům a vyprávěli příhody vpravdě nešťastných rodin, jak prý z ničeho nic přiletěl izraelský vrtulník a varoval je, ať se vzdálí, a zakrátko zničil raketou jejich dům. To samé nám říkali i na Islámské univerzitě v Gaze, kde její technické části byly taktéž zničeny. Apelovali na europoslance i ostatní členy delegace z celé Evropy, abychom stáli na jejich straně.

Uplynulo jen pár dní a my jsme se přesunuli na druhou stranu hranic, do města Siderot v Izraeli. Tam se dozvíte, že na toto území bylo vypáleno 12 000 raket, vlastně pokoutně vyráběných, je to kus roury s přivařenými stabilizátory, těžkou betonovou hlavicí, nacpanou nějakou výbušninou. Ale také se dozvíte, že ta vybombardovaná místa v Gaze jsou přesně ta, kde se rakety podomácku vyrábějí a také odpalují. Tu a tam Palestinci získají „pravou“ vojenskou raketu a bez okolků ji použijí. Izraelci torza těch raket sbírají a ukládají jako důkaz. Jen v Siderotu jich měli přes 3 000.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…