Ivan Štern: Hospody a dělnické hnutí

22.06.2014 16:00 | Zprávy

Mravokárce považuje hospodu za prostředí, kterému se slušný člověk vyhne. Načichl by kouřem z cigaret, navykl by si používat sprostá slova, napájel by se, až by nakonec démonu alkoholu podlehl. Největší koncentrace hospod bývala v chudinských, dělnických čtvrtích, kostel aby tu jeden pohledal, horlí.

Ivan Štern: Hospody a dělnické hnutí
Foto: Prazdroj.cz
Popisek: Pivo

Šlo o další projev byznysu s bídou. Hospody nabízely šálivé zapomenutí na strasti života vezdejšího a oslabovaly nouzí trpící chudáky v jejich úsilí neblahý stav překonat. Stlačovaly je naopak hlouběji do bahna beznaděje, uzavírá.  

Hospodami se to v dělnických čtvrtích opravdu doslova rojilo. Na každém rohu ulice. Několik přímo v ulici. Často i naproti sobě. Návštěvník si mohl položit otázku, z čeho proboha všechny ty putyky žily, když tu vysedával jeden holý zadek vedle druhého? Hostinská živnost byla patrně tehdy živností veskrze skromnou.  

V Německu před časem vznikla studie. Bádala nad souvislostí mezi berlínskými hospodami a rozvojem dělnického hnutí v dobách jeho zrodu. Berlín se stával průmyslovým městem a vynucoval si výstavbu obydlí pro dělníky. Rodily se tu celé dělnické čtvrti. Na rodinu bylo pamatováno zpravidla místností o 25 čtverečních metrech. Záchod a voda společné na chodbě. Lid berlínský domy označoval pohrdlivě „Mietkaserne“. Nájemní kasárna. Kasárna věru připomínaly.  

Na chlapy, navečer kdy se udření vraceli z práce, čekal příbytek chudý na místo, přebohatý na počet řvoucích dětí, s věčně nerudnou manželkou. Někdy i s tchyní. Útočiště k odpočinku doslova ideální. Zaplaťbůh, že tu v domě či naproti či v sousedství byla hospoda. Tak tu dennodenně nad sklenicí piva sedávali chlapi a vedli řeči, obvykle politického až velezrádného rázu  

Hospody plné dělníků neušly pozornosti sociálních demokratů, nezřídka i jejich pánů poslanců. Stavovali se na pivo a na kus řeči. S chlapy vedli hovory politického i velezrádného rázu. Občas je i proškolili. Někdy se s nimi pohádali. Nakonec přicházeli s předplatným stranického tisku. Dokonce s přihláškou do strany.  

Tak se berlínské hospody zasloužily o rozvoj dělnického hnutí. Staly se současně prvními školami sociálně demokratické politiky.  

Tu již opět vidím mravokárce, jak se zadostiučiněním zdvihá prst, řka:  

Zdali jsem neměl pravdu! Socanské poblouznění si podávalo ruku s tím alkoholickým. Jaká to příznačná shoda!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

hospoda , pivo , Štern

autor: rozhlas.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.