Rozhodně nešlo jen o jakousi švejkovskou karikaturu typu „Zabili jste mi synovce, dostanete přes držku“, ale o konflikt, který Evropu, jež do té doby byla rozhodující mocenskou velmocí světa, uvedl na cestu k zániku a v pozici globální velmoci ji poprvé vystřídaly Spojené státy americké. Šlo totiž o konflikt, který rozmetal předchozí společenský řád a nastartoval proces změn vedoucích k rozkladu do té doby zažitých společenských norem. Vznikl konflikt, který nastartoval dvě zrůdné totality dvacátého století a díky tomu společenská násilí v rozsahu, který byl do té doby nepředstavitelný. Mentalita válečných generací realizovala v myslích lidí tzv. občanské svobody. V důsledku toho byla bez odporu v Evropě akceptována násilná komunistická a nacistická hnutí. Ano, 1. světová válka otevřela dveře bolševismu a posléze nacismu.
President Václav Klaus uvádí seminář IVK, na němž se nad důsledky 1. světové války zamýšleli (zleva) z politického hlediska výkonný ředitel a specialista na historii IVK Jiří Weigl, z historického hlediska historik Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů, z pohledu ekonoma Ladislav Tajovský z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické a z pohledu politologa se na ně podíval vedoucího katedry politologie Fakulty sociálních studií MU v Brně politolog Doc. Stanislav Balík.
President Václav Klaus uvádí seminář IVK, na němž se nad důsledky 1. světové války zamýšleli (zleva) z politického hlediska výkonný ředitel a specialista na historii IVK Jiří Weigl, z historického hlediska historik Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů, z pohledu ekonoma Ladislav Tajovský z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické a z pohledu politologa se na ně podíval vedoucího katedry politologie Fakulty sociálních studií MU v Brně politolog Doc. Stanislav Balík.Ivana Haslingerová, Fragmenty
Seminář zahájil president Václav Klaus v roli moderátora
Přestože lidstvo válčilo i před tím, byla tato válka od všech předchozích odlišná svou silou a dopady. Poprvé se bojovalo na všech kontinentech a velkou úlohu v ní sehrály mimoevropské velmoci. Válka zásadně změnila nejen mapu Evropy, ale i Blízkého východu. Zmizela nejen Habsburská monarchie, ale i tolik obávaná a nenáviděná Osmanská říše. Rusko se dostalo nástupem bolševismu do krize, s jejímiž důsledky bojuje dosud. Důsledky této války byly rozhodující pro celý zbytek 20. století a vlastně se s nimi potýkáme dosud. Mnozí historikové tvrdí, že 20. století začalo až touto první světovou válkou, jejíž důsledky jsou dodnes nedozírné. Aniž si to ve shonu běžných událostí uvědomujeme, ovlivnila tato válka životy nejen našich prarodičů a rodičů, ale dodnes ovlivňuje životy nás všech. Pokud se Vám toto tvrzení zdá nadsazené, začtěte se do názorů historika, politika, ekonoma a politologa, kteří o důsledcích této bezprecedentní události na naší současnost diskutovali na semináři Institutu Václava Klause (IVK) pod názvem „Sto let od počátku první světové války“.
Seminář přišla vyslechnout i paní rektorka Vysoké školy ekonomické prof. Ing. Hana Machková, CSc., a předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín
Panelisté se na něm zamýšleli nejen nad důsledky války, ale i nad analogií se situací tehdejší Evropy pod vlivem Německa a Rakouska-Uherska a nyní pod vládou Evropské Unie. Přestože nám neustále eurohujeři podsouvají myšlenku, že díky vzniku superstátu EU nemůže dojít ke třetí světové válce, dospěli přednášející k závěru, že současná EU se nachází ve velmi podobné situaci jako tehdejší Rakosko-Uhersko. I tehdy byla Evropa rozdělena na státy vyspělé a méně vyspělé. Vyspělé státy se sdružily do Trojspolku a nespokojené státy do Trojdohody. Z ekonomického hlediska zvítězila poprvé v dějinách mimoevropská velmoc, USA, která díky válce produkovala po jejím skončení suverénně nejvíc z toho, co do té doby kterákoliv velmoc dosahovala - polovinu světového HDP. Tím začala éra marginalizace Evropy. K tomu nyní přispívá EU svými nesmyslnými normami a předpisy mírou vrchovatou. Nejhorším důsledkem války ale byla proměna idejí a duchovního světa společnosti, kterou přinesla. Hrůzy války znamenaly odklon od starého předválečného světa. Lidé přestali věřit v Boha, protože ten nefungoval tak, jak si představovali, a toho využil marxismus. Ne ten původní, ale nový tzv. kulturní marxismus, který pokřivil myšlení několika generací na celém světě, válka s ním trvá dodnes a je jen otázkou, zda není tato stoletá válka již kulturními marxisty vyhrána. Přestože první světová válka byla produktem zrození naší současnosti a znamenala tím pro nás veliký kladný přelom, byla to nejničivější válka do té doby v dějinách. Především tím, že otevřela dveře pro nástup komunismu, nacismu a kulturnímu marxismu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…