Ivana Haslingerová: Akce D.O.S.T. má podporu Hradu v boji za své ideály

06.11.2011 19:29 | Zprávy

Symbolicky, v prostorách Emauzského kláštera spjatého s tradicí české státnosti a duchovní a náboženské svobody, se sešli 5. listopadu 2011 signatáři Manifestu D.O.S.T. (Důvěra, Objektivita, Svoboda, Tradice), aby si na svém V. sněmu připomněli jeho myšlenky a rozhodli o dalším směřování Akce D.O.S.T. (dále jen DOST) do budoucna.

Ivana Haslingerová: Akce D.O.S.T. má podporu Hradu v boji za své ideály
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Ladislav Jakl

V závěrečném memorandu se delegáti usnesli, když pouze 2 přítomní se zdrželi hlasování, že je nutné bránit a chránit konzervativní hodnoty uvedené v Manifestu D.O.S.T. i do budoucna.

Naše revue monitoruje sněmy již od počátku. Vždy se na nich sešli nadšenci rozhodnutí bojovat za své ideály sepsané v Manifestu. Tento sněm byl ale jiný v podstatné a zásadní věci. Zatímco předtím se scházeli signatáři sami bez oficiální politické podpory, tento sněm uváděl osobní tajemník prezidenta republiky a ředitel jeho Politického odboru Ladislav Jakl, a to slovy: „Nejsem zde tajně. Šéf to dobře ví a poprosil mne, abych vás všechny moc pozdravoval." Poté zdůraznil, že DOST byla založena s cílem bránit konzervativní hodnoty, což je v současné době životně akutní a nutná potřeba. Vyzval proto DOST k boji s těmi, kteří se snaží zajistit absolutní monopol prohlašovat se za mluvčí konzervativních pravicových myšlenek, ale ve skutečnosti zastávají jiné, levicové, názory. Kritika zleva jim proto nevadí, ale cítí, že kritika zprava, ze skutečně konzervativních pozic, je pro ně smrtelně nebezpečná. Věcně debatovat si netroufnou, protože vědí, že by prohráli v první minutě, proto se snaží onálepkovat své odpůrce nálepkou extrémistů, aby tito nemohli vstoupit do veřejné debaty. „Nenechme si to líbit a mluvme o motivaci těch, kteří nám chtějí tyto nálepky dát!" vyzval přítomné signatáře. Je to úkol samozřejmě obrovský, ale pokud budou osobnosti jako pan Jakl a pan prezident v tomto boji předsedovi Akce DOST Ladislavu Bátorovi pomáhat, pak věřím, že tyto pokrytce za pomoci Boží porazí. Delegátům sněmu to nalilo velkou naději a elán do jejich činnosti.

Ladislav Jakl uvedl: „Identifikuji se s prohlášením Manifestu D.O.S.T. a také s aktivitami D.O.S.T. Považuji D.O.S.T. za platformu pro myšlení o našich společně sdílených konzervativních hodnotách. Nejde ale jen o přemýšlení. Tak dobře na tom nejsme. D.O.S.T. byla založena s cílem něco bránit a postavit se proti nebezpečí ohrožujícímu naši zem - odklonu od konzervativních hodnot. Všichni víme, že v současné době je ochrana konzervativních hodnot potřeba životně akutní a nutná.Ale co pro ochranu konzervativních hodnot můžeme udělat? Především je sami musíme ctít a prosazovat. Na první pohled se zdá, že je to samozřejmé, ale v současném společenském klimatu je to úkol nemalý. Musíme všem občanům neúnavně vysvětlovat, k jak vážným důsledkům vede opouštění těchto hodnot. Každý den se zabývám myšlenkou, proč jsou konzervativní hodnoty v defenzívě a to nejen u nás, ale celém západním světě. Dříve tomu tak nebylo. Je to realita poslední generace a nejde se tvářit, že neexistuje. My ji chceme brzdit a čelit jí a dát příštím generacím opačný směr. Není k tomu ale mnoho nástrojů. Jsem proto moc rád, že D.O.S.T. byla konstruována tak, aby se přihlásila o slovo a zapojila ve věci, v něž věříme, do celospolečenské debaty. Je správné, že větší důraz než na to, v čem se různíme, klade D.O.S.T. na zásadní věci, které nás spojují a jsou důležitější než ty, které nás rozdělují."

Pan Jakl zdůraznil, že před lety by ho ani nenapadlo říci, že se musíme starat o to, abychom vůbec měli nárok se debaty účastnit, když tyto konzervativní myšlenky jsou z veřejné diskuse předem vyloučeny. Dnes jsme toho všichni svědkem. „Nemám na mysli jen Bátoriádu, ale celou gradaci posledních let, která dokázala přerůst do situace, že je možno na plná ústa říci, že prý existuje typ společensky nebezpečného extrémismu, který vychází z konzervatizmu. Je to díky tomu, že si jisté skupiny snaží zajistit absolutní monopol prohlašovat se za mluvčí konzervativních myšlenek. Již dříve se přely různé politické větve, že jsou ty nejlepší a ostatní že se k jejich myšlenkám pouze pokoutně hlásí."

A pan tajemník si položil otázku, kdo jsou tyto skupiny a hned si na ni odpověděl: „To nejsou ti, kteří jsou skuteční konzervativci, jejich cíle a metody jsou veskrze nekonzervativní, masové, světovládné. Kritika zleva jim proto nevadí, ale cítí, že kritika zprava, ze skutečně konzervativních pozic, je pro ně smrtelně nebezpečná. Proto se sami falešně hlásí ke konzervativismu, aby onálepkovali své kritiky zprava jako fanatiky. A bude se to stupňovat. Všichni riskujeme nálepku extrémistů. Nikdo z nich neřekne, v čem tato nálepka spočívá. Neřeknou, co chceme provést. K věcné debatě si tito lidé totiž netroufnou, protože vědí, že by prohráli v první minutě. Stačí jim nálepka, a kdo ji bude mít, ten nebude moci vstoupit do debaty. A o to jim právě jde."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Fragmenty.cz

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…