V uplynulých dnech jsme v českém veřejném životě a mediálním prostředí byli svědky vyhrocené rétoriky přicházející z různých stran politického spektra. Bezpochyby se naplno projevila potlačovaná neuróza pramenící z několikatýdenní karantény spojená s úlevou, že první nápor pandemie byl pravděpodobně úspěšně odražen. Byli jsme svědky prohlášení, která za maskou altruismu a strachu o ekonomické zdraví země jen chabě zakrývala budoucí politické aspirace. Objevily se obavy o občanské svobody. Současný stav byl nepříliš vkusně a historicky přesně srovnáván s dobou husákovské normalizace. Na půdě parlamentu probíhaly vášnivé dohady o délce mimořádných opatření, během nichž se každý další den navíc zdál dlouhý jako století. Domnívám se, že tato posttraumatická hysterie nepředstavuje optimální přípravu na postkoronavirový svět, do něhož právě vstupujeme a ve kterém nás čekají náročné úkoly, jež ovlivní povahu české národní existence na několik desetiletí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV