Ivo Strejček: Dva příklady, jak se dnes v Čechách politicky uvažuje

19.04.2023 9:32 | Glosa

Marek Mora, bývalý viceguvernér ČNB, je nově náměstkem ministra financí a má na starosti veřejné finance. Lidovec Petr Hladík je ministrem životního prostředí v české vládě. Oba dnes poskytli rozsáhlé rozhovory dvěma českým deníkům. Jejich postoje jsou natolik vzdálené, že potvrzují starou pravdu: dělají-li dva totéž, není to totéž.

Ivo Strejček: Dva příklady, jak se dnes v Čechách politicky uvažuje
Foto: Archiv IS
Popisek: Ivo Strejček

Marek Mora rozumně národohospodářsky varuje, že „hlavní část konsolidace veřejných financí musí spočívat v daleko výraznějším omezení vládních výdajů,“ a „neuděláme-li to, máme našlápnuto na cestu, po které bychom se mohli dostat do stejných potíží jako Řecko.“ Mora oceňuje, že „makroekonomická stabilita: nízká inflace a stabilita veřejných financí, byla vždy jednou z největších devíz této země“. Racionálně krotí bláznivé nápady členů pětikoaliční vlády varováním před ukvapeným přijetím eura slovy: „Nebylo by to výhodné … Máme platnou strategii vstupu do eurozóny a dřívější vstup by byl dramatickou změnou pro naši měnovou politiku. Cílem ČNB by už nebyla dvouprocentní inflace, ale stabilita kurzu.“ Mora varuje před dalšími vlnami dotací tvrzením, že „musíme odmítnout francouzský přístup, že na dotace musíme reagovat ještě většími dotacemi“ a spíše než „spoléhání na evropské dotace by mělo dojít k celoevropskému snížení regulací“.

Že tento člověk dál nepůsobí v Bankovní radě ČNB, je tragickou výpovědí o způsobu koncepčního politického uvažování zodpovědných lidí o budoucnosti České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…