Ivo Valenta: Proč nedáme vážně nemocným a seniorům větší šanci na život?

16.02.2021 16:22

PROČ NEDÁME VÁŽNĚ NEMOCNÝM A SENIORŮM VĚTŠÍ ŠANCI NA ŽIVOT? NENÍ TO LEPŠÍ CESTA NEŽ SOUČASNÁ, ŠPATNĚ ZACÍLENÁ OPATŘENÍ? Nejsem sice lékař, přesto si však, jakožto naprostý laik v této oblasti, nemohu odepřít malé zamyšlení. Již mnohokrát jsem viděl, že některé země pacientům, kteří bojují s velmi těžkým průběhem onemocnění COVID-19, nasazují léky, které mohou mít potenciál jim pomoci a zachránit tak jejich život.

Ivo Valenta: Proč nedáme vážně nemocným a seniorům větší šanci na život?
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

Naposledy o víkendu médii proběhla informace o tom, že na sousedním Slovensku lékaři vyrazili do boje s přípravkem, který by podle některých vědeckých studií měl být schopen zredukovat množství virové RNA až 5000krát. A zaznamenána již byla až nečekaně rychlá vyléčení.

Podobných přípravků zahraničí zkouší více. Nikdo nechce sedět s rukama v klíně. V Česku však touto cestou nejdeme a čekáme na výsledky studií.

Vzpomeňme jen na mnohé diskuze ohledně léku Isoprinosine, o kterém se mnohokrát vyjádřil přední český vakcinolog, prof. Jiří Beran. Tento lék je velmi levný, již mnohokrát se osvědčil zejména u seniorů. Stále slyšíme, že právě oni jsou nejohroženější skupinou. Přesto tento lék u nás neseženete prakticky ani na lékařský předpis, zatímco například jinde v zahraničí je jeho prodej naprosto volný. Seženete ho v lékárně běžně bez receptu – zřejmě tedy až tak nebezpečný nebude. Studie jeho účinnosti však neprobíhá – není na tom z pro mne nepochopitelného důvodu zájem.

Nedá mi to a otázka se nabízí sama. Proč nejdeme stejnou cestou, jako v zahraničí? Proč stále poukazujeme na to, že nejsou provedeny důkladné studie, když jde o čas a životy? Znovu píšu – nejsem medik a možná mi mé názory vyvrátíte. Vím, že lékaři dělají v rámci svých možností maximum, co mohou a vážím si jejich práce. Dokážu si ale představit situaci, že někdo vede reálný boj o život, on i jeho rodina ví, že existuje lék, který by pro něj mohl být šancí, ale nedostane se k němu jen proto, že by (možná) mohl mít i vedlejší účinky a není pro danou diagnózu schválen. Upřímně se domnívám, že v tuto chvíli jsou dotyčnému pacientovi vedlejší účinky, které možná ani neexistují, zcela ukradené. Chce především přežít.

My však namísto snahy o ochranu nejrizikovějších skupin přistupujeme k opatřením, která jsou evidentně neúčinná.

ZDE

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a exsenátora Iva Valenty

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Maďarsko se připravuje na Deltu

17:35 Petr Hampl: Maďarsko se připravuje na Deltu

Denní glosa Petra Hampla.