Ivo Valenta: Sebeobrana živnostníků

26.12.2020 12:41

Je to pořád dokola. Jak se zdá, Česká republika není schopna se vymotat ze spirály chaotického rozvolňování a ještě chaotičtějšího zpřísňování protiepidemických opatření.

Ivo Valenta: Sebeobrana živnostníků
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Dopady jsou přitom podle mého soudu likvidační. Nejen na malé živnostníky, z nichž se mnozí už jen stěží znovu postaví na nohy či na segment cestovního ruchu a gastronomie, který se stal nedobrovolným obětním beránkem. Vážné dopady pociťují také další významní zaměstnavatele, na které již v plné tíži dopadne globální ekonomická recese.

Anketa

Která z mrtvých osobností Vám nejvíce schází?

hlasovalo: 37400 lidí

Ale nejde jen o živnosti, práci či peníze. Asi to všichni vidíme ve svém okolí, jak vládní chaos dopadá na ztrátu posledních zbytků důvěry, kterou většina národa měla vůči současnému vedení státu. Kázat o nutnosti dodržovat vládní opatření nestačí. Já lidem věřím. A věřím v jejich zodpovědnost. Vím, že jsme všichni schopni dodržovat základní hygienická opatření, že jsme si zvykli i na roušky, desinfekci, že jsme (až na výjimky) schopni dodržovat rozestupy. Ale k tomu všemu bychom potřebovali mít víru a naději v to, že to má skutečně smysl, že večer v televizi nebudeme opět poslouchat výčitky premiéra ani to, že vláda nezlikviduje živobytí tisícům živnostníkům, ale přitom bude zavírat oči před velkými fabrikami a hypermarkety. Nedivím se, že spousta živnostníků, podnikatelů, ale i jejich zaměstnanců a rodinných příslušníků jsou tímto stavem frustrováni a ztrácí motivaci.

To však není můj případ. Za svůj život jsem se naučil dívat vždy dopředu, v každé situaci hledat příležitost k tomu, aby se věci změnily či zlepšily. A rád bych k tomu vybídl také všechny ostatní. Obzvláště teď, v tomto vánočním období. Pojďme společně každý dle svých možností udělat něco proto, abychom příští rok dokázali otočit kormidlem, vystavili stopku tomu, co se nám nelíbí, a naopak pomohli na světlo myšlenkám a názorům, za které stojí za to bojovat.

V tomto ohledu se mi líbí např. iniciativa Sebeobrana živnostníků, kterou v těchto dnech spustila Soukromníci - Strana soukromníků České republiky. Souhlasím s tím, že dokud to nebudou politicky organizovaní živnostníci, kteří usednou v Parlamentu ČR a budou mít možnost přímo ovlivňovat zákony, příp. rovnou vládní nařízení, bude nám vždy hrozit, že se situace posledních měsíců bude opakovat i do budoucna. A ze zkušenosti senátora také souhlasím s tím, že pokud prokazatelně selhává tlak zvenčí, je nevyhnutelné být přímou součástí rozhodovací mašinerie a zabránit snahám o potlačování svobody podnikání již v jejich samotném zárodku.

Jestli to vidíte stejně, zapojte se i vy...

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a senátora Iva Valenty

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Pfizer neplatí daně, díky zákonům Nizozemska

15:26 Jan Urbach: Pfizer neplatí daně, díky zákonům Nizozemska

Farmaceutická společnost Pfizer vydělává v Evropě miliardy eur na vakcínách proti COVID-19, ale vyh…