Jakub Červenka: ČR zaznamenala nejvýraznější meziroční nárůst cen domů a bytů v EU

18. 1. 2018 19:37

Okénko trhu

Jakub Červenka: ČR zaznamenala nejvýraznější meziroční nárůst cen domů a bytů v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Podle nové zprávy Eurostatu Česká republika zaznamenala nejvýraznější meziroční nárůst cen domů a bytů v celé Evropské unii. Index cen bydlení ve třetím čtvrtletí roku 2017 meziročně vzrostl o 12,3 %. Vysoký meziroční nárůst je ale způsoben hlavně silnými mezičtvrtletními nárůsty cen v předchozích kvartálech. Zatím nejvýraznější mezičtvrtletní nárůst cen bydlení byl zaznamenán na konci roku 2016, kdy dosáhl 4,7 %. Od té doby ale tempo mezičtvrtletního nárůstu cen jasně zpomaluje. Ve třetím čtvrtletí loňského roku tempo růstu pokleslo na 1,6 %. Z toho lze vyvodit, že nejsilnější růst cen již má český trh s nemovitostmi za sebou. Nedostatečná nabídka na trhu nemovitostí spolu s napjatým pracovním trhem a růstem platů zřejmě budou v příštích měsících napomáhat pokračujícímu růstu cen domů a bytů ve většině republiky, byť pomalejším tempem než doposud.

Počet nově zahájených staveb domů ve Spojených státech v prosinci poklesl o více než 100 tisíc na 1 192 tisíc. Po vysokém nárůstu nově zahájených staveb v říjnu a listopadu, který byl tažen rekonstrukcemi poničených domů po letních bouřích, se tak americká stavební produkce vrací k přirozenější míře růstu. Dalším faktorem, který bude v zimě negativně ovlivňovat stavbu nových domů je neobyčejně tuhá zima, která panuje na východě USA.

Philadelphia Fed index podnikatelské důvěry ve výrobě v lednu poklesl o 4 body na 22,2 bodů. V hodnocení ekonomické situace ale podle většiny respondentů nedochází k výrazným změnám. Respondenti byli nejoptimističtější v hodnocení množství dodávek, nicméně pokles byl nejčastěji zmiňován u množství nových objednávek. V hodnocení budoucí situace (šest měsíců dopředu) výrobci věří v nárůst nových objednávek a výhodný vývoj cen vstupů i výstupů.

Dolar se potýká s nedůvěrou investorů již od minulého týdne a nejistota kolem navýšení dluhového stropu americké vlády přispívá k jeho dnešnímu oslabování. Zároveň koruna posiluje v souvislosti s jestřábími výroky člena bankovní rady ČNB V. Bendy. Příznivý vývoj koruny a oslabující dolar vedly k posílení kurzu koruny vůči dolaru na USD/CZK 20,70.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Proboha, proč by to Rusové dělali?

9:01 Lubomír Man: Proboha, proč by to Rusové dělali?

Stane-li se kriminální čin, pokládají si kriminalisté i lidé všeobecně jako první otázku Cui bono, …