Postupné, nikoli skokové zvyšování daně u tabákových výrobků a relativně vyšší růst zátěže levnějších cigaret představuje racionální opatření, která vedou k vyššímu daňovému výnosu a snižování schodku státního rozpočtu.
Všechny státy stojí již mnoho let před problémem, jak snižovat závislost na kouření, ale zároveň nepodlomit příjmy svých rozpočtů. Připomeňme, že výnos spotřební daně z tabákových výrobků činí 40 mld. Kč a tato daň působí na ekonomiku mnohem méně škodlivě než třeba zdanění práce. V poslední době slýcháme, že by daně na cigarety měly být skokově zvýšeny, a to až na trojnásobek. Jednalo by se de facto o ekonomickou prohibici, která by nepochybně mnoho kuřáků dokázala odradit. Výsledkem by však nebyl pouze pokles spotřeby, ale zřejmě i masivní nárůst černého trhu. Jestliže je dnes prodejem pašovaných cigaret možno vydělat 54 Kč na krabičce, která stojí 70 Kč, tak pokud by stejná krabička stála např. 200 Kč, bylo by to už 184 Kč. To by velmi výrazně zvýšilo motivaci participovat na nelegálních obchodech, které by byly velkým lákadlem také pro organizovaný zločin. Lze to ilustrovat na příkladu Irska, které má nejvyšší daně na cigarety z celé Evropské unie. KPMG přitom odhaduje podíl spotřeby nelegálních cigaret v Irsku na 19 %, ve srovnání s 6 % v ČR, a to je ještě pašování do Irska ztíženo geografickými podmínkami. Proto raději přicházíme se zvyšováním postupným a únosným.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo financí