V okamžiku voleb, které v úterý Barack Obama vyhrál o dvě procenta odevzdaných hlasů, se jejich protichůdné názory nijak nesblížily, naopak, zůstávají na scéně jako trvalé ideologické spory, které však bude muset americká politická reprezentace nějak překonat, chce-li se pohnout o krok dál.
To bude těžké už proto, že letošní americká předvolební kampaň byla neobyčejně tvrdá, vyčerpávající a nesmírně nákladná, zřejmě dosud nejdražší vůbec. Uvádí se, že prý stála dohromady asi šest miliard dolarů. Do těchto nákladů je nutno započítat přes dvě desítky jarních primárních voleb, které vybíraly kandidáta republikánů, pak celonárodní sjezdy obou politických stran, které v létě potvrdily jejich kandidatury, dále čtyři velké předvolební televizní debaty a bezpočet reklamních spotů, které měly zapůsobit na nerozhodnuté voliče.
Výsledek je však, jak uvádí dnešní vydání amerického listu International Herald Tribune, skoro stejný, jako by byl na začátku volebního klání. „Když všechen ten křik odezněl, Američané více méně jen potvrdili status quo,“ píše deník. „Navrátili Baracka Obamu do Bílého domu na další čtyři roky, upevnili existující republikánskou nadvládu ve Sněmovně reprezentantů a ponechali Senát v rukou demokratů.“ Vše tedy zůstává při starém a ani počet poslaneckých mandátů na obou stranách se skoro nezměnil.
Možná byly tyto volby větším úspěchem demokratů, kteří opravdu měli co ztratit, ale nakonec o to nepřišli. Nejen že si ponechali prezidentský úřad, ale udrželi si i těsnou většinu v Senátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz