Jan Bednář: Rusko zavírá plynovod pro Ukrajinu

16.06.2014 21:40

Moskva zastavila veškeré dodávky ruského plynu určeného pro Ukrajinu. V pondělí v 10 hodin ráno moskevského času vypršela lhůta, kdy měla ukrajinská státní společnost Naftogaz, která dováží na Ukrajinu ruský zemní plyn, zaplatit své dluhy ruské státní společnosti Gazprom.

Jan Bednář: Rusko zavírá plynovod pro Ukrajinu
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Ani mimořádná jednání na poslední chvíli, kterých se vedle zástupců obou společností zúčastnil i komisař EU pro energetiku Guenther Oettinger, nenašla východisko z krize. Ultimátum tak vypršelo a Moskva prostě zavřela kohoutky.  

Nastává okamžik, který se dal už dlouho čekat. Spory mezi Ukrajinou a Ruskem jsou vyhrocené nejméně půl roku a bylo zřejmě jen otázkou času, kdy Moskva nasadí své nejsilnější páky (použitelné v dobách míru) – ekonomické vydírání prostřednictvím cen za dodávky zemního plynu.  

Všimněme si, jak se tyto ceny vyvíjely. V prosinci loňského roku vyjednal s Moskvou zvláště levný plyn pro Ukrajinu její tehdejší prezident Viktor Janukovyč a de fakto za jeho „vstřícnost“ vůči Kremlu Moskva nabídla velkou slevu – cena byla stanovena na 268 dolarů za tisíc kubických metrů ruského plynu, tedy podstatně méně než v průměru platí západní Evropa.  

Janukovyč byl ale svržen, ukrajinský Krym zabralo Rusko a proruští separatisté na jihu a východě Ukrajiny bojují dnes proti vládě v Kyjevě. Moskva zrušila slevu a požaduje na Ukrajině 485 a půl dolaru za tisíc kubických metrů plynu, tj. cena mnohem vyšší než platí západní Evropa.  

Není divu, že se Ukrajina snaží vyjednat spravedlivější podmínky, ovšem zatím bezvýsledně. Moskva tvrdí, že jí Ukrajina dluží za minulé dodávky plynu asi 4 a půl miliardy dolarů. A Gazprom žádal zaplatit skoro polovinu této částky do pondělního rána. Kyjev vstupoval do posledního kola jednání s tím, že tuto částku zaplatí, bude-li Moskva souhlasit s cenou 326 dolarů za tisíc kubických metrů plynu.  

Ruský prezident Vladimir Putin však oznámil, že nepůjde pod 385 dolarů, což je nynější vysoká cena snížená pouze o vývozní daň.  

Ke kompromisu se proto dnes nedospělo, ale už z tohoto handrkování můžeme získat dojem, že jakýsi kompromis by mohl být nakonec i možný. Rusko chce samozřejmě vydělat peníze a kromě politického nátlaku na Ukrajinu na současné situaci nemá žádný zájem. Též komisař EU pro energetiku Oettinger po kolapsu pondělního jednání naznačil, že ještě není všem dnům konec a řekl dokonce také, že osobně „není pesimista“.  

Zdá se tak, že jednání bude brzy pokračovat.  

Rusko tvrdí, že dodávky plynu do Evropy pokračují „v plném objemu“ a že nejsou vůbec ohroženy.  

V každém případě musí k nějaké dohodě dojít do konce letošního roku, kdy dojdou Ukrajině zásoby plynu. Rozhodující tak bude příchod zimy.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…