Epidemie eboly dosud nejvíce řádila také v sousedních afrických zemích, v Guinei a Sieře Leone. Celková bilance mrtvých se tam už přiblížila k pěti tisícům a počet nakažených dosáhl počtu 13 700. Světová zdravotnická organizace ale upozorňuje, že v některých případech se jedná jen o podezření z nákazy a nikoli o potvrzené vypuknutí nemoci.
Ebola je zatím nevyléčitelnou smrtelnou chorobou, která se přenáší jen lidským kontaktem, zvláště kontaktem s krví či jinými tělesnými tekutinami, včetně potu nakažené osoby. Virus eboly proniká do lidských buněk, kde se množí a vznikají nové viry a zánětlivá řetězová reakce vede v konečné fázi k selhání ledvin a jater.
Ještě před měsícem nechyběly katastrofické předpovědi, že se epidemie rychle rozšíří do Evropy a Severní Ameriky, ale nic takového se zatím naštěstí nestalo. Existuje sice několik případů, kdy v Evropě a ve Spojených státech zemřeli lidé nakažení v Africe, ale rozhodně se nejedná o hromadné další šíření této nakažlivé choroby. Jistě k tomu přispívají nezbytná hygienická opatření a přísné kontroly na letištích a v nemocnicích a hlavně omezení leteckého spojení se zeměmi, kde byla epidemie hlášena.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas