Oživující realitní trh má totiž zpravidla silné pozitivní přesahy do zbytku ekonomiky. Poptávka po novém bydlení pomáhá vytvářet pracovní místa ve stavebnictví a současně rostoucí ceny domů zvyšují vnímání vlastního bohatství a tím pádem ženou Američany do vyšších útrat. Šéfka Fedu Janet Yellenová si tak teoreticky může mnout ruce.
Na první pohled růžová zpráva o rychlém růstu nových staveb má ovšem jeden zádrhel. Začínají se stavět především bytové komplexy. Zahájené stavby rodinných domů rostou “pouze” o 10 % meziročně, zatímco byty skoro o 30 %. Ve Spojených státech je přitom zvykem kupovat si do osobního vlastnictví spíše domy. Rostoucí poptávka po bytech tak pravděpodobně odráží spíše rostoucí poptávku po nájemním bydlení. Tomu odpovídají i poslední čísla o nárůstu nájmů - ten je v USA nejvyšší za posledních pět let. V kombinaci se super-nízkými výnosy není divu, že ti, co mohou, investují v USA víc a víc do nájemních bytů. Supernízké výnosy ostatně přitahují investory i k řadě evropských realitních trhů - desetiletý výnos z německého bundu se pohybuje okolo 1 %, zatímco výnos z nájemného v průměru okolo 5 %. Ceny bytů v Německu proto za poslední dva roky vzrostly o vice než 15%, na některých místech jako v Mnichově ještě daleko více. A blýskat na lepší časy se začíná I v Praze, kde ceny nemovitostí za poslední dva roky vyšplhaly o vice než 7%.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz