Jan Bureš: ČNB by dnes měla zvýšit sazby a zveřejnit předpokládaný vývoj koruny

01.02.2018 9:09

Přichází další den D a ČNB bude rozhodovat o sazbách. Věříme, že silný růst a vyšší domácí inflační tlaky přimějí centrální banku znovu k akci, a ta zvýší úrokovou základní repo-sazbu o dalších 25 bps na 0,75 %.

Jan Bureš: ČNB by dnes měla zvýšit sazby a zveřejnit předpokládaný vývoj koruny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

České tržní sazby šly již v posledních týdnech vzhůru - a investoři tak do značné míry s růstem sazeb počítají. Pro korunu by tak samotné vyšší sazby nemusely znamenat dodatečnou vzpruhu.

Hodně nakonec bude záležet na doprovodných komentářích a na implikované trajektorii kurzu, kterou ČNB začne poprvé s únorovou prognózou zveřejňovat. Prognóza by se v základních parametrech příliš změnit neměla - pro rok 2018 by měla ukazovat růst okolo 3,5 % a inflaci okolo 2,5 %. Současně podle nás bude prognóza předpokládat mírnější zisky koruny (pod 25 EUR/CZK do konce roku), se kterými bude pro zbytek roku konzistentní ještě jeden růst sazeb.Guvernér Rusnok proto na tiskové konferenci nebude muset nijak agresivně mávat jestřábími křídly a nemusí nutně poslat krátké sazby dál vzhůru. Pokud budeme mít pravdu, koruna by neměla bezprostředně po zasedání dostat záminku k dalším výraznějším ziskům.

I tak by si však v průběhu prvního kvartálu měla dál udržet dobrou náladu a časem se může pokusit otestovat výraznější technické bariéry v okolí 25,15/25,00 EUR/CZK. Druhá polovina roku však nemusí být pro korunu již tak úspěšná. Blížící se konec QE v eurozóně může vracet na globální trhy nejistotu a vést k uzavírání spekulativních pozic v koruně. Redukce překoupenosti koruny (odhadujeme, že v koruně jsou stále desítky miliard eur spekulativního kapitálu) ji pak může načas poslat do defenzivy.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Upřesnění zákona

21:17 Karel Januška: Upřesnění zákona

Chybná činnost justice při rozhodování soudů (rozsudky ping-pong) je způsobená špatnými pravomocemi …