Jan Bureš: Euro-inflace nabírá na síle, Česko dál kraluje v žebříčcích nezaměstnanosti

30.09.2016 16:53

Inflace v eurozóně začala opatrně nabírat na síle. V září vyskočila podle prvního odhadu na 0,4 %, dorovnala tak letošní maxima a je na jedné z nejvyšších hodnot za poslední dva roky. ECB si tak na jednu stranu může vydechnout - inflace opouští super-nízké hodnoty a na začátku příštího roku by se měla vyhoupnout nad 1 %.

Jan Bureš: Euro-inflace nabírá na síle, Česko dál kraluje v žebříčcích nezaměstnanosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Špatnou zprávou pro ECB je, že inflační tlaky zatím víceméně výhradně odráží pouze vyprchávání nízkých cen ropy a energií. Jádrová inflace bohužel zůstává na stabilně nízkých úrovních (0,8 %) a nejeví známky silnějšího oživení.

 

Slušná, ale ne nijak oslnivá čísla přišla dnes také z trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice v srpnu zůstala na nejnižších úrovních od července 2011 (10,1 %), situace na trhu práce se ale během letních měsíců prakticky nevylepšila (po sezónním očištění). Pozitivní dynamika jako by z trhu práce načas vymizela, což se pravděpodobně odrazí i na dynamice růstu ve třetím kvartále. Odhadujeme v tuto chvíli zpomalení eurozóny na 0,1-0,2 % mezikvartálně ve třetím kvartále a zrychlení ve čtvrtém - za celý rok růst 1,5 %. ECB je lehce optimističtější a sází na růst o 1,7 % v tomto roce.

 

Na pracovním trhu kraluje Evropě dál Česko. Nezaměstnanost spadla v srpnu na 3,9 % (historická minima) a Česko dokonce zvyšuje náskok před druhým Německem. Utahující se trh práce odpovídá našim sázkám na další zrychlování českých mezd. Z velkých evropských ekonomik je lehce znepokojující pouze situace ve Francii, kde překvapivě počet nezaměstnaných roste již třetí měsíc v řadě.

Autor je finanční analytik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za odstoupení Jana Farského z postu poslance

21:37 Petice za odstoupení Jana Farského z postu poslance

Jan Farský se rozhodl studovat na univerzitě v USA po dobu 6 měsíců z jeho placeného funkčního obdob…