Jan Bureš: Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?

25.07.2016 14:14

Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí - nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře - podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?

Jan Bureš: Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Británie by mohla z prvotního šoku v nejbližších měsících trochu vystřízlivět. Je jasné, že nejistota tamním podnikům nepřeje a investiční aktivita půjde dolů. Na druhou stranu, již na srpnovém zasedání bude pravděpodobně na negativní šok reagovat Bank of England, která má při porovnání s ECB k dispozici o poznání větší palebnou sílu. I proto slábne libra, což může řadě britských podniků v těžké situaci ulevit.

Na druhou stranu v eurozóně nakonec všechno nemusí vypadat tak růžově jako dnes. Brexit dodal podporu anti-evropským stranám i v jiných členských zemích EU. Další volby a referenda proto budou sledovaná s větším napětím a mohou podniky v eurozóně brzdit v rozletu (nejblíže říjnové ústavní referendum v Itálii). Navíc brexit nahlodal důvěru ve schopnost Unie a eurozóny řešit další potenciální krize - proto narostlo a pravděpodobně dál může růst napětí ve slabších bankovních systémech eurozóny (především v Itálii a v Portugalsku). Tento týden EBA (Evropská bankovní autorita) zveřejní výsledky zátěžových testů bank v EU. Testy tentokrát vypadají oproti minulým letům vcelku přísně - počítají s dvouletou recesí a velice pomalým oživením v třetím roce. Na rozdíl od minulých cvičení ale z testů automaticky nevyplynou požadavky na doplnění kapitálu. Bude tedy hodně záležet, jak s nimi naloží Evropská centrální banka a co konkrétně bude po italských bankách požadovat.

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…