Jan Bureš: Google a strach z klesajících marží

30.04.2019 18:28

Špatné výsledky Googlu jako by nečekaně přerušily jinak velice dobrou výsledkovou sezónu v USA. Hlavní pozornost trhů se soustředila na překvapivě slabé tržby technologického gigantu a stranou zůstala otázka setrvale klesajících marží - ty poklesly meziročně z 25 % na 18 %. Jsou to přitom právě vysoké marže, které jsou podle nedávné (inspirativní) studie Bridgewater (https://www.bridgewater.com/research-library/daily-observations/peak-profit-margins-a-global-perspective/) klíčové pro udržení současných valuací amerických akcií. Pokud by se měl zlomit více než dvacetiletý trend nárůstu marží na americkém trhu a ty se začaly z okolí 20 % vracet k historickým průměrům, jsou americké akcie pravděpodobně příliš drahé.

Jan Bureš: Google a strach z klesajících marží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Hlavním motorem růstu marží byla globalizace, která otevřela firmám přístup k levné pracovní síle z rozvíjejících se trhů (zejména z Číny a Indie). To současně přirozeně snížilo váhu a vyjednávací schopnosti odborů ve vyspělých ekonomikách. Současně se poslední dekády zejména v USA vyznačovaly přívětivější antimonopolní politikou, která v řadě odvětví umožnila výraznější koncentraci a vznik skutečně velkých nadnárodních gigantů (Google může být jedním z nich). A v neposlední řadě hrál roli i technologický pokrok. Ten na jedné straně staví do ještě slabšího postavení řadu pracovníků ve vyspělých ekonomikách a současně také zvyšuje význam duševního vlastnictví (patenty, software, apod.) pro byznys modely firem. Právě patenty a unikátní software fungují často jako velice silná bariéra pro vstup konkurence a umožňují pak firmám dosahovat nadprůměrných marží…

Jak ale argumentují ekonomové Bridgewater, některé věci se do budoucna mohou měnit… Rostoucí protekcionismus a snaha ochránit domácí pracovníky, může obrátit trend v přesouvání řady pracovních míst do levnějších lokalit mimo USA a EU. Navíc roste tažení proti mega-profitabilním firmám jako Google, které musí čelit na obou březích Atlantiku přísnější antimonopolní politice nebo dokonce snahám o dodatečné mimořádné zdanění…, jak moc to ovšem ve finále zasáhne profitabilitu celého trhu je těžké říci.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla