Jan Bureš: Indie se bojí ztráty levných dolarů

20.08.2013 14:18

Nezadržitelný růst bezpečných vládních výnosů sráží do kolen většinu věcí, co jen trochu zavání rizikem. Americké akciové indexy proto padaly již čtvrtý den v řadě a na devizových trzích je v nemilosti většina měn na rozvíjejících se trzích.

Jan Bureš: Indie se bojí ztráty levných dolarů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Tahounem ztrát byla indická rupie, která od pátku ztratila přes 3 %. Její výprodeje rezonovaly včera i ve střední Evropě, kde všechny měny včetně čeké koruny zůstaly v defenzivě.

Indie je klasickým případem ekonomiky, která je hodně zranitelná vůči eventuálnímu utahování měnových kohoutů v americkém Fedu. Politika super-levného dolaru vedla v posledních letech k přílivu spekulativního kapitálu a k nárůstu deficitu běžného účtu platební bilance (tedy jednoduše k návyku na tok peněz ze zahraničí). Příliv peněz ze zahraničí roztočil rychleji (než je únosné) domácí poptávku. Ekonomiky jako ta indická se tak dostávaly do perverzní kombinace nadhodnoceného domácího kurzu a rostoucích inflačních tlaků. V posledních kvartálech začal ale růst v Indii (podobně jako v Thajsku nebo v Indonésii) zpomalovat a současně americký Fed začal připravovat trhy na konec politiky super-levného dolaru. Země s vyššími schodky běžného účtu (návykem na zahraniční peníze) jako Indie jsou v tuto chvíli nejvýše zranitelné. Odliv peněz může mít potenciálně velký dopad na jejich růst, a to může nahlodat důvěru i jiných než spekulativních investorů do indické ekonomiky - i ti nakonec mohou začít balit kufry. Výraznější skokové znehodnocení měny si přitom země jako Indie příliš nemohou dovolit, protože má vysokou inflace (v tuto chvíli v blízkosti 10 %). Pokud by se naopak indická centrální banka rozhodla bránit měnu vyššími sazbami, má ale na stole jiný problém. Utahování měnové politiky přispěje k udušení domácí poptávky, na kterou již tak silně negativně dopadá odliv zahraničního kapitálu.

Zkrátka, pro země jako Indie (a ještě více Jižní Afrika, Turecko nebo Indonésie) může být obrat v měnové politice v americkém Fedu velice nepříjemnou zkušeností. Nezbývá jim než doufat, že Fed začne kormidlo otáčet skutečně velice, velice pomalu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…