Jan Bureš: Inflace - další díl do skládačky “růst českých sazeb”

11.09.2017 13:41

Srpnová inflace zůstaĺa podobně jako v červenci půl procentního bodu nad cílem. To by nemělo být pro ČNB velké překvapení.

Jan Bureš: Inflace - další díl do skládačky “růst českých sazeb”
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Dál se naplňuje srpnová prognóza, která počítá s tím, že především kvůli dražším potravinám zůstane inflace v nejbližších měsících nad cílem a spadne k němu až na začátku příštího roku.

Větším překvapením pro ČNB zůstává raketový růst domácí ekonomiky. Ta ve druhém kvartále zrychlila na 4,7 % oproti předpokládaným 3,5 %. To je dostatečně silný argument pro další růst úrokových sazeb. Zvlášť když přihlédneme k extrémně rychlému růstu mezd (7,3 %) a klidné koruně. Podle slov guvernéra si ovšem ČNB bude chtít asi počkat s dalším utažením měnové politiky na listopadovou prognózu.Jednak proto, aby trochu systematicky zapracovala do svých předpovědí tak výrazná překvapení (růst, mzdy). Současně i proto, aby viděla, zda nová čísla raketový růst Česka potvrzují.

A to málo, co máme zatím k dispozici za třetí kvartál, vypadá stále velice slibně. V uplynulém týdnu byla zveřejněna nejdůležitější čísla za červenec (průmysl, maloobchod, stavebnictví, nezaměstnanost), a ta ukazují na další zrychlování české ekonomiky. I když jsou zatím odhady spojené s vysokou nejistotou, čísla jsou podle našeho nowcast modelu konzistentní s dalším růstem ekonomiky o zhruba 1 % mezikvartálně a meziročním zrychlením nad 5 % (viz graf níže). Pokud to další čísla potvrdí, nebude mít ČNB asi v listopadu nad čím váhat.

Jan Bureš
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

21:09 Oldřich Fischer: Vylepšeme Staromák

Na Staroměstském náměstí teď vyroste další pomník. Snad plagiát jednoho náboženského artefaktu.