Jan Bureš: Nezadržitelný růst výnosů

19.08.2013 12:47

Americké výnosy míří dál vzhůru. Páteční horší čísla z amerického realitního sektoru a relativně slabá spotřebitelská nálada sice znovu dolehly na akciové trhy, ale dluhopisům moc nepomohly. Dluhopisům se jednoduše nedaří zbavit existenciální tísně pramenící ze strachu z konce politiky kvantitativního uvolňování.

Jan Bureš: Nezadržitelný růst výnosů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Tento strach částečně podpořily i neověřené zprávy z Bílého domu, že největší šanci na křeslo nového šéfa Fedu má Larry Summers - bývalý poradce prezidentů Clintona i Obamy a bývalý rektor Harwardu. Samozřejmě, že by se nejednalo o žádného jestřába a v tuto chvíli by netlačil na rychlejší obrat v měnové politice. Jeho hlavní soupeřka Janet Yellenová, je ale super-holubice, ze které by dluhopisy měly určitě daleko větší radost. Oproti současnému šéfovi Fedu Benu Bernankem, by byl zase Larry Summers pravděpodobně méně konsenzuální. Trhy by pak tedy pod jeho taktovkou eventuálně mohly přijít o jistotu dlouhodobější předvídatelnosti politiky Fedu. A to není nic, čemu by dluhopisy (především s delší splatností) tleskaly. Není tak příliš divu, že desetiletý americký výnos v pátek zlomil nové dvouleté maximum (2,86 %) a v takovýchto klimatických podmínkách může brzy testovat psychologickou hranici 3 %.

Tento týden bude relativně klidný. Jeho ústředním bodem (alespoň v USA) bude zápis z posledního zasedání Fedu. Mělo by z něj být víc patrné, jak moc jsou centrální bankéři v současné sestavě skutečně připraveni začít utahovat měnové kohouty. Poslední komentáře ukázaly, že i řada holubic jako Bullard nebo Evans je v zásadě smířená s postupným koncem politiky kvantitativního uvolňování. Otázkou spíše je, jak rychlý obrat v politice nakonec bude.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…