Ta odráží pokračující zesláblou poptávku v evropských ekonomikách, především pak v Itálii a Francii. Itálie se vrátila na začátku roku 2014 do recese a včerejší čísla potvrdila, že dva měsíce v řadě zažívá propad cenové hladiny. Evropská centrální banka proto pravděpodobně ve čtvrtek nechá dveře otevřené ještě výraznější měnové expanzi. Otázkou je, zda to může mít nějaký efekt?
Problémy Itálie a Francie jsou strukturální povahy a další uvolnění měnových kohoutů v tuto chvíli již těžko ekonomiku rozhýbe. Obě ekonomiky trápí kombinace ztráty konkurenceschopnosti a vysoké nezaměstnanosti.Pomoci by jim teoreticky mohl rychlejší růst spotřeby v zdravějších koutech eurozóny, především v Německu. Německá spotřeba ale i v současných časech super-nízké nezaměstnanosti zatím těžko překonává 1%ní roční růst. Expanzivnější měnová politika na tom už těžko něco výraznějšího změní. Peníze jsou pro banky super-levné a dostupné již dnes, rychlejší růst úvěrů tedy nastartují jen stěží. Hlavním efektem měnové expanse ECB bude pravděpodobně slabší euro, které v největší světové ekonomice primárně podpoří opět exportně orientované podniky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz