Podle nového srovnání Mezinárodního měnového fondu ceny nemovitostí v uplynulém roce rostly o více než 3 % a v řadě rozvíjejících se trhů jako v Číně až o 10 %. Ve většině sledovaných ekonomik přitom realitní trh vypadá dál poměrně přehřátě. Poměr cen ke mzdám a k nájmům zůstává vysoko nad dlouhodobými průměry v zemích, jako je Kanada, Austrálie nebo Norsko. Relativně drahé zůstávají ale také nemovitosti ve Francii a Velké Británii.
Jedním z důvodů drahých nemovitostí je nízká cena peněz. Je jasné, že pokud je dvouletý britský výnos okolo 0,80 %, spokojí se investoři s výnosem nemovitostí v Londýně okolo 3,80 %. Vedle toho svoji roli sehrál spekulativní příliv investorů, kteří sázejí na další růst ceny. V zemích jako Kanada, Norsko nebo Austrálie to může mít přímou souvislost s komoditním boomem, který na suroviny bohatým ekonomikám umožnil vyhnout se negativním dopadům velké finanční krize.Svoji roli může sehrát také celková atraktivita měst k žití - podle žebříčků firem jako Mercer v první desítce měst nejpřívětivějších pro žití kralují města z Austrálie, Kanady a Evropy. Není tedy divu, že přitahují kupce z celého světa. Ceny se pak lehčeji mohou odpoutat od nájmů nebo mezd v dané ekonomice.
Ať převažuje jeden nebo druhý důvod, MMF před drahými nemovitostmi varuje. Výzkumy ukazují, že přehřátý realitní trh stál v minulosti za více než polovinou všech systémových krizí v bankovním sektoru. Co ale dělat, když centrální banky úzce cílující spotřebitelskou inflaci jen tak nebudou mít prostor pro zdražení peněz. MMF doporučuje, aby centrální banky přímo omezovaly půjčky na nákup do nemovitostí tvrdými kritérii (například zákazem určitých typů hypoték). Je jasné, že především liberálním centrálním bankéřům takový přístup nemusí být po chuti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…