Jan Bureš: Trhy vyhlíží HDP v eurozóně i v USA a zátěžové testy italských bank

29.07.2016 8:22

Dnes čekáme silnější čísla z USA a na druhé straně Atlantiku o něco slabší hospodářské výsledky eurozóny.

Jan Bureš: Trhy vyhlíží HDP v eurozóně i v USA a zátěžové testy italských bank
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Navíc EU dnes zveřejní zátěžové testy velkých evropských bank, které mají potenciál znovu uvést do varu především italský a portugalský bankovní sektor. Celkově by tak z konce týdne mohl těžit spíše americký dolar, který se může pokusit otočit lehkou defenzivu nastartovanou posledním zasedáním Fedu.

Počítáme s tím, že americké HDP za druhý kvartál skončí nad očekáváním trhu a ukáže, že největší světová ekonomika poroste rychleji než o 3 % mezikvartálně anualizovaně (trhy čekají “jen” 2,5 %, ale pozor na revizi minulých dat). Hlavním tahounem růstu by měla být pravděpodobně spotřeba domácností. Podobná situace je i v eurozóně, kde sice v druhém kvartále nijak neoslnil průmysl, trh práce ale nadále vykazoval dobrou dynamiku. I tak podle našich odhadů může výsledek lehce zaostat za očekáváním trhu (0,2 % q/q, 1,4 % y/y).

Rozdíl od očekávání ale nebude veliký, a trhy ve finále nemusí příliš stresovat. Zvlášť když první post-brexitová čísla zatím ukazují, že ekonomiky eurozóny jsou vůči nové politické nejistotě relativně odolné.

Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout zátěžové testy velkých evropských bank. Letos by z nich neměl vyplynout automatický požadavek na dolití kapitálu. Trhům nicméně nakonec dají vodítko, o jak velkou kapitálovou injekci v následujících měsících budou italské banky hrát - tržní odhady dosahují až 40 miliard eur. Více než celkový objem nakonec pravděpodobně bude důležité, na jaké formě záchrany se Itálie dohodne s EU - tj. jak velké náklady ponesou soukromí investoři. I když se tomu Řím brání, je třeba aby soukromí investoři nesli svůj díl bolesti a italské banky se konsolidovaly - pročistily od slabších článků. Podle OECD má Itálie stále více bankovních poboček než pizzerií.

Jan Bureš

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…